Yenilenebilir Enerjide Küresel Artış ve İstatistikler

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yenilenebilir Enerjide Küresel Artış

Yenilenebilir Enerjide Küresel Artış

İklim değişikliği etkileriyle birlikte dünya, fosil yakıtlardan temiz ve yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmeye başladı. Türkiye dahil olmak üzere birçok ülke, temiz enerji projelerine yatırım yapmaya devam ediyor. Bu noktada Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı (IRENA), “Yenilenebilir Enerji Kapasite İstatistikleri 2024” raporunu yayınladı.

GES’lerde Büyük Artış

Rapor sonuçlarına göre, 2019-2023 yılları arasında yenilenebilir enerjide en büyük artış, Güneş Enerjisi Santralleri’nde (GES) yaşandı. Dünya genelinde temiz enerji kaynaklarına olan ilginin artmasıyla yenilenebilir enerji projelerinin kapasitesi geçen yıla göre %52 artarak 3.869 gigavata ulaştı.

Güneş Enerjisi Gücü Yükseliyor

Söz konusu dönemde güneş enerjisi santrallerinin kurulu gücü, yaklaşık %138,5 artışla 1.419 gigavata çıktı. Bu artışın ardından rüzgar enerjisi santralleri %63,5 artışla izledi.

Rüzgar ve Biyokütle Enerjisi

  • Rüzgar Enerjisi: Küresel rüzgar enerjisi santrallerinin toplam kurulu gücü 1.017 gigavata ulaştı.
  • Biyokütle Enerjisi: Biyokütle santrallerinin kurulu gücü %20 artışla 150 gigavata yükseldi.

Küresel Durum ve Bölgesel Analiz

Küresel Durum ve Bölgesel Analiz

Küresel ölçekte yenilenebilir enerji kapasitesi 2019-2023 döneminde %52 artarak 3.869 gigavata yükseldi. Yenilenebilir enerjinin elektrik kapasitesi içindeki payı da %43,2’ye çıkarak %8,6 arttı. Bu artışta Asya %74 ile önde yer alırken, Avrupa, Amerika ve Afrika da önemli büyüme gösterdi.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Yenilenebilir Enerjide Küresel Artış ve İstatistikler

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

BirHaber - Haber - Haberler - Son Dakika Haberler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!