Van Seçimlerinde Yaşanan Gelişmeler

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Van Seçimlerinde Olaylar

31 Mart seçimlerinin ardından Van’da yaşanan karmaşa devam ediyor. Van İl Seçim Kurulu, en yüksek oyu alan aday Abdullah Zeydan’ın seçilme yeterliliğine karar vermedi ve Van Büyükşehir Belediye Başkanlığı AK Parti’ye geçti. Bu kararın ardından Van’da çeşitli olaylar yaşandı ve terör yandaşları polise saldırdı. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, olaylarda 89 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

DEM Parti’nin İtirazı

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), Van İl Seçim Kurulu’nun kararına itiraz etti. DEM Parti, Abdullah Zeydan’ın seçilmemiş sayılması ve mazbatanın ikinci sıradaki adaya verilmesi kararını protesto etti. Parti yetkilileri, Van halkının iradesine sahip çıkacaklarını belirtti.

YSK Kararı ve Sonuç

YSK Kararı ve Sonuç

Yüksek Seçim Kurulu, DEM Parti’nin itirazını değerlendirdi ve mazbatanın AK Parti adayı Abdulahat Arvas’a verilmesi kararını iptal etti. YSK, mazbatanın 7 üyenin kabul, 4 üyenin ret oyu ile Abdullah Zeydan’a verilmesine hükmetti. Böylece Van’da mazbata DEM Parti adayına verilecek. YSK’nin kararı kesindir ve itiraz edilemez.

Dikkat: Yukarıdaki bilgiler doğrultusunda, Van seçimlerinde yaşanan gelişmelerin ardından DEM Parti adayı Abdullah Zeydan’a mazbata verilecektir.

Van Seçimlerinde Yaşanan Gelişmeler

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

BirHaber - Haber - Haberler - Son Dakika Haberler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!