featured

Türkiye stratejik güç oluyor: Yunanistan bu raporu tartışıyor

Türkiye’nin Doğu Akdeniz ile Ege’deki yasal haklarını gasp etmek için oturduğu her masada ajitasyon ve demagojiye soyunan Yunanistan’ın gerçek korkusu açığa çıktı. Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’in ulusal güvenlik danışmanı olarak vazife yapmış, emekli amiral Alexandrıs Diakopoulos ve Nikos Stournaras tarafından kaleme alınan, “Türkiye Stratejik Özerklik Arayışında” isimli raporda Yunan askeri uzmanlar, Türkiye’nin Doğu Akdeniz ve Ege’de artan gücünü ve Yunanistan’ın neden endişelenmesi gerektiğini kaleme aldı. Yazının girişinde Doğu Akdeniz’in milletlerarası deniz ticaretinin yüzde 25’inin geçiş rotasında bulunduğu ve buraya hakim olan gücün dünyada kelam sahibi ülkelerden olacağı vurgulandı. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ulusal silahlar geliştirerek yeteneklerini artırdığı vurgulanan çalışmada, “Ankara, oluşan güç boşluğunu doldurmaya ve memleketler arası ticaret yollarına hakim olmaya çalışıyor” sözleri yer aldı.

DENİZ YOLLARINA HAKİM OLACAK

Çalışmada, “Ankara, Mavi Vatan doktrini aracılığıyla, Avrupa’yı Hint Okyanusu’na bağlayan ticaret yollarının zarurî geçiş noktası olan Doğu Akdeniz’e ve buna bağlı olarak Güneydoğu Asya pazarlarına hakim olmaya çalışıyor” kelamları sarf edildi. Türkiye’nin kısa vadede milletlerarası bir güç haline gelmesinden telaş duyduklarını belirten Yunan uzmanlar, “Türkiye, Karadeniz ve Süveyş Kanalı’ndan Orta Akdeniz’e kadar olan deniz yollarını denetim ederek, Avrupa’ya giden en önemli doğu transit yollarını denetim edecek ve tartışılmaz bölgelerarası güç haline gelecektir” dedi. Libya ile imzalanan MEB muahedesini gaye alan Yunan uzmanlar, “Bu muahedeyi Mavi Vatan doktrini bağlamında kullanan Türkiye, yalnızca Ege’de yahut Doğu Akdeniz’de değil, Orta Akdeniz’de de güç sahibidir” kelamlarını kullandı.

TÜM BÖLGESEL PROBLEMLERDE VAR

Türkiye’nin, Mavi Vatan doktrininin ehemmiyetine değinen raporda, Ankara’nın diplomatik eforlarını ve memleketler arası hukuk yoluyla haklarını arama teşebbüsünü yok sayan kelamlar sarf etti. “Doğu Akdeniz’deki güç boşluğunda bölgesel hegemonya talep etmek için “sert güç” kullanımına başvurmuştur” denilen yazıda, Türkiye’nin bölgesel tüm sorunlara dahil olduğuna dikkat çekildi. Mavi Vatan vizyonunun kıtalar ortası bir objektifi olduğuna işaret eden uzmanlar, “Bir vakitler Osmanlılar’ın elinde bulundurduğu ticaret ve deniz gücünü yine kazanmak için Türkiye’nin Akdeniz’de aktif olduğunu” vurguladı.

BATI’YI EŞİT MÜNASEBETE ZORLUYOR

Raporda, Türkiye’nin Batı’yla değişen bağ biçimi de, “eşit halde müzakere” etmek diye tanımlanıyor. Türkiye’nin, kendisini, ABD, Çin ve Rusya’nın bölgede varlıklarını sağlamaları için muahedeye varılması gereken en kıymetli güç ve ortak olarak konumlandığı belirtildi.

AFRİKA’DA NÜFUZUNU ARTIRDI

Ankara’nın Afrika’da yürüttüğü siyasete da değinilen raporda, “Türkiye, Afrika’da oluşturduğu siyasi, ekonomik, askeri ve kültürel nüfuzu onun bölgeler ortası emellerinin göstergesidir. Ankara, Afrika ülkelerinin Batı’dan kurtuluşunda sömürgecilik aykırısı duruşu yansıtırken, İslam’ın önde gelen gücü olmayı hedefliyor” denildi. Türkiye’nin Müslüman dünya ile olan bağlarını destekleyen atılımlarda bulunduğunu vurgulayan uzmanlar, Erdoğan’ın sömürge sonrası telaffuzunun Afrika’da tesirli olduğunu ve kıtanın Müslüman çoğunluklu ülkelerinde Türkiye’nin tesirini artırmaya yardımcı olduğuna dikkati çekti. Türkiye’nin Afrika’da başarılı bir “yumuşak güç” aracı olarak eğitimi desteklediğine ve yeni bir Müslüman kuşak eğittiğine işaret edildi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Türkiye stratejik güç oluyor: Yunanistan bu raporu tartışıyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamayı Telefonuza Ekleyin, İlk sizin haberiniz olsun

Giriş Yap

Bir Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin