TÜİK Mart Ayı TÜFE Verileri

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), bugün mart ayı tüketici fiyat endeksini (TÜFE) açıkladı. Mart ayında TÜFE aylık %3,16 artarak yıllık bazda %68,50 oldu. Bu veri, ekonomistlerin öngörülerinin altında kaldı; zira yapılan anketlerde mart ayı için %3,67’lik aylık artış ve %69,32’lik yıllık enflasyon öngörülmüştü.

TÜİK Mart Ayı TÜFE Verileri

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, verilerin ardından yaptığı açıklamada para politikasındaki sıkılaştırmanın talep dengesine önemli katkı sağladığını belirtti. Ayrıca, deprem haricinde harcamaların kontrol altına alınarak maliye politikasında sıkılaşma yaşanacağını ve bu durumun enflasyon beklentilerini çıpalayarak dezenflasyon sürecini destekleyeceğini vurguladı.

Bakan Şimşek, fiyat istikrarı hedefine ulaşılana kadar gerekli adımların atılacağını belirtirken ekonomi yönetiminin enflasyonun orta vadede düşüşe geçeceğini öngördüğünü ve 2026 yılına kadar tek haneli rakamlara inmesi için bir program uyguladığını ifade etti.

TÜİK Mart Ayı TÜFE Verileri

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

BirHaber - Haber - Haberler - Son Dakika Haberler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!