Tayvan’da Hualien Kentinde 7.4 ve 6.4 Büyüklüğünde Depremler: Son Durum

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

1. Tayvan’da Hualien Kentinde 7.4 Büyüklüğünde Deprem

1. Tayvan'da Hualien Kentinde 7.4 Büyüklüğünde Deprem

Jeolojik Araştırma Merkezi (USGS), Tayvan’ın doğu kıyısındaki Hualien kentinin 18 kilometre güneyinde 7.4 büyüklüğünde bir depremin meydana geldiğini duyurdu. 34,8 kilometre derinlikte gerçekleşen sarsıntı nedeniyle binaların yıkıldığı ve 4 kişinin hayatını kaybettiği, 90’dan fazla kişinin yaralandığı belirtildi.

2. İkinci Büyük Sarsıntı: 6.4 Büyüklüğünde Deprem Kaydedildi

USGS, ilk depremden 20 dakika sonra Hualien kentinin 11 kilometre kuzeydoğusunda 12,6 kilometre derinlikte 6.4 büyüklüğünde ikinci bir sarsıntının yaşandığını açıkladı. Tsunami uyarısı yapıldı ve Tayvan ile Çin kıyılarına 1 ila 3 metre yüksekliğinde dalgaların ulaşabileceği uyarısında bulunuldu.

3. Japonya ve Filipinler de Etkilendi

3. Japonya ve Filipinler de Etkilendi

Japonya Meteoroloji Ajansı (JMA), Okinawa ve Miyakojima adaları için 3 metre yüksekliğe erişebilecek tsunami uyarısında bulundu. Okinawa’da seferler iptal edilirken Filipinler’de kıyı bölgelerinin boşaltılması uyarısında bulunuldu.

Siber güvenlik ve internet gözlemcisi “NetBlocks” depremden sonra Tayvan’ın bazı bölgelerinde elektrik ve internet kesintilerinin yaşandığını bildirdi. Hualien’in doğu kıyısındaki Suhua Otoyolu çöküntüler nedeniyle ulaşıma kapandı.

Tayvan lideri Tsai Ing-wen, orduya kurtarma çalışmalarına destek verme talimatı verirken Başkan Yardımcısı Lai Ching-te, hükümetin acil durum merkezi kurduğunu duyurarak vatandaşlardan sakin ve dikkatli olmalarını istedi.

Depremin yol açtığı hasarın tespit edilmesi için çalışmalar devam ederken Japonya ve Filipinler’de deprem sonrası yaşanan durumlarla ilgili detaylar paylaşıldı.

Tayvan’da Hualien Kentinde 7.4 ve 6.4 Büyüklüğünde Depremler: Son Durum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

BirHaber - Haber - Haberler - Son Dakika Haberler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!