featured

Tarladan 1,5 markette 8 lira: ‘Bir an önce Hal Yasası düzenlenip üretim pazarlama sistemi kurulmalı’

Marketlerde ve pazar tezgâhlarında yüksek fiyatlarıyla gündeme gelen marullarda yeni mahsul satışa hazır. Eskişehir’in verimli topraklarına sahip tarlalarında yetişmiş vaziyette alıcısını bekleyen marulun bu sene olan fazla üretimi ise fiyatları tabana vurdu. Üretici beklediği sayıları alamazken, toptancıların yeşilliğe talep göstermemesi fiyatları güzelce düşürdü.

Tarlasındaki marulun 1,5 lira ettiğini söyleyen üretici ise marketlerde 7-8 liradan yapılan satışlara reaksiyon gösteriyor. Yaşanan bu usul sorunlardan ötürü yeşillik üreticisinin her geçen yıl daha da azaldığı belirtilirken, planlı üretim ve planlı satış tekrar gündeme geliyor.

“Bizden 1,5 liraya çıkıyor, marketlerde 7-8 lira oluyor”

Tarlasında bekleyen marulun artan maliyetlerle birlikte 1,5 liraya satıldığını belirten çiftçi Kadir Yavaş, marketlerdeki etiketlerin 7-8 liraya kadar çıktığını söyledi. Mevsim kaynaklı 10 gün kadar gecikmeyle birlikte zararın daha da arttığını belirten Yavaş, “Bu sene artan maliyetlerden ve çok ekimden ötürü marulların fiyatları umduğumuz üzere olmadı. Şu an tarladaki maliyeti 1,5 lira ancak marketlerde 7-8 lira olarak değişiyor. Bu da büyük bir kasvet oluşturuyor…

Bizden 1,5 liraya çıkıyor, marketlerde 7-8 lira oluyor. Pazarlar marketlere nazaran biraz daha ucuz. Vatandaşımız pazara yönelirse daha kârlı olur. Olağanda her sene Mayıs ayının sonlarına gerçek yetişen mahsuller bu sene Haziran’ın 5’ine kadar sarktı. Yaklaşık 10 günlük kaybımız var. Bunun da sebebi havalar oluyor” tabirlerini kullandı.

“Seneye yeşillik ekenler epey azalacak”

Tüccarların geçmiş yıllardaki kadar tarlalara gelmediğini ve eserlerin piyasaya giremediğini belirten Üreticiler Birliği Lider Yardımcısı Mehmet Kırımlıoğlu, yeşillik üreticisinin önümüzdeki sene azalacağını söyledi. Bu sene tüccarların talep göstermemesinin tesirlerinin seneye göreceğimizi belirten Kırımlıoğlu, “Bizim en büyük derdimiz ürünlerimizdeki pazarlama sıkıntıları oluyor. Buraya eskisi kadar tüccar gelmiyor. Pazarlamada zorlanıyoruz. Çiftçimizin malları alıcıya ulaşmıyor. Bu yüzden üretici birliği olarak üreticilerin mallarını toplayıp birliğimizden hallere gönderme gayretindeyiz…

Dönemin hava kaidelerinden ötürü geç gelmesi, öbür bölgelerde olan hava serinliği öteki bölgelerde eserler yetişmedi. Ondan ötürü tüccarlar yok. Mallarımız da tarlalarda bekliyor, daha satılmadı. Bizde kendi çapımızda üreticilerle bağlantıya geçerek eserlerini paketleyip hallere gönderiyoruz. Geçen yılın satışlarına baktığımız vakit önemli bir talep olduğunu görüyoruz. Bu sene talep yok. Önümüzdeki günlerde de bu türlü olursa seneye yeşillik ekenler epey azalacak” dedi.

“Hal Yasası’nın düzenlenip, üretim pazarlama sistemi kurulmalıdır”

Üretimin ve pazarlama sisteminin düzenlenmesi gerektiğini belirten Eskişehir Tepebaşı Ziraat Odası Lideri Süleyman Buluşan, çiftçinin sıkıntı durumda kaldığını belirterek şunları söyledi:

“Eğer 1 ay evvelki durumu konuşup şimdiki durumu pahalandırmak istersek nitekim içler acısı bir hâle gidiyoruz. Biz artık daima ağlayan oluyoruz. Bunun esas sebebi 1 ay evvel olan ve hala da marketlerdeki fiyatların yüksek seyretmesidir. Biz kendimizi anlatamıyoruz..

Burası, Eskişehir’in Tepebaşı Bölgesi’ndeki her türlü eserin yetiştiği bir alandır. Şu an marul, yeşillik, domates, hububat yetiştiriciliğiyle büsbütün merkezi bir yerdeyiz. Burada en hoş örnek, eserin yetişmiş olduğu ve yetişmekte olduğudur. Maliyetler demet başına 1,5 lira civarlarında seyrediyor. Maydanoz haricindeki tüm eserlerde külfet var. Marketlerde bu fiyatların 5 misli uygulanmaya devam ediliyor. Bir an önce, Hal Yasası’nın düzenlenip, üretim pazarlama sistemi kurulmalıdır.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Tarladan 1,5 markette 8 lira: ‘Bir an önce Hal Yasası düzenlenip üretim pazarlama sistemi kurulmalı’

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamayı Telefonuza Ekleyin, İlk sizin haberiniz olsun

Giriş Yap

Bir Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin