Ramazan Bayramı Tatili Nedeniyle Değişen Takas Tarihleri

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Borsa İstanbul, Ramazan Bayramı nedeniyle işlemlerin takas tarihlerinde değişiklik yapacak. Yarınki işlemlerin takası 15 Nisan Pazartesi günü gerçekleştirilecek. Gelecek hafta Ramazan Bayramı tatili öncesinde salı günü pay piyasaları yarım gün açık olacak.

İşlemlerin Takas Süreleri ve Nakit Gerçekleşmesi

İşlemlerin Takas Süreleri ve Nakit Gerçekleşmesi

15 Nisan’a kalan işlemler: Pay Piyasalarında işlemlerin takası “T+2″de, yani işlemin gerçekleştiği günden iki işlem günü sonrası gerçekleşir. Bu nedenle bugün gerçekleştirilen işlemlerin tahsilat ve ödemeleri pazartesi günü yapılacak.

16 Nisan’a kalan işlemler: Gelecek hafta pazartesi ya da arife günü gerçekleştirilen işlemlerin nakit gerçekleşmesi için ise 16 Nisan Salı gününü beklemek gerekecek.

“Yatırımcıların uzun bayram tatili öncesinde nakde dönmek isteği”

Analistler, uzun tatil öncesinde nakde dönmek isteyen yatırımcıların satışlarının, Borsa İstanbul’da seçim sonrası devam eden satışlarda etkili olabileceğini belirtiyor. Bayramların Türkiye’de nakit talebini artıran dönemler olduğunu anımsatan analistler, borsada kredili işlem yapan yatırımcıların da uzun tatil döneminde faiz ödememek için pozisyonlarını sınırlamayı tercih edebildiklerini kaydetti.

BIST 100 endeksi, hafta başından bu yana yüzde 0,8 geriledi: Hafta başından bu yana yaklaşık yüzde 1,4 gerileyen BIST 100 endeksi, şu sıralarda önceki kapanışın yaklaşık yüzde 0,8 üzerinde 9.020 puanda bulunuyor.

Arife günü borsada işlemler 12.40’a kadar: Arife günü borsada işlemler 12.40’a kadar gerçekleştirilebilecek.

Ramazan Bayramı Tatili Nedeniyle Değişen Takas Tarihleri

8 Nisan Pazartesi günü işlem takası: Ramazan Bayramı tatili öncesinde 9 Nisan Salı günü saat 12.40’a kadar açık olacak Borsa İstanbul’da, o gün gerçekleştirilecek işlemlerin takası 8 Nisan Pazartesi günkü işlemlerle birlikte gerçekleştirilecek.

Arife günü sürekli müzayede işlemleri saati: Arife günü Pay Piyasaları saat 09.40’ta açılış seansı ile güne başlayacak ve sürekli müzayede işlemleri 10.00 ila 12.30 saatleri arasında gerçekleştirilecek. Kapanış seansı, emir toplama ve kapanış fiyatından işlemler ise saat 12.30 ile 12.40 arasında yapılacak.

VİOP’ta arife günü işlemlerin saati: Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP) arife günü işlemler saat 09.20’da başlayacak ve seans bütün sözleşmelerde saat 12.40’ta sonlanacak.

Borçlanma Araçları Piyasası’nda repo işlemleri: Borçlanma Araçları Piyasası’nda repo karşılığı menkul kıymet bildirimi hariç, salı günü aynı gün ve ileri valörlü işlemler 11.30’a, repo karşılığı menkul kıymet bildirimi aynı gün valörlü işlemler saat 11.50’ye kadar yapılacak.

Emirlerin Takas Günleri: Ramazan Bayramı tatili bitimine kadar borsanın işlem ve tatil günleri ile gerçekleşen emirlerin takas günleri şöyle: Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Ramazan Bayramı Tatili Nedeniyle Değişen Takas Tarihleri

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

BirHaber - Haber - Haberler - Son Dakika Haberler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!