featured

Proje sonuç verdi: Morkaraman cinsi koyun altız doğurdu

Türkiye’de bir milyon 224 bin 683 baş koyun varlığı ile 5’inci sırada olan lakin yavru randımanında istenilen düzeyde bulunmayan Iğdır’da harekete geçildi.

Iğdır Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nce hazırlanıp, Doğu Anadolu Projesi (DAP) Kalkınma Yönetimi tarafından desteklenen ‘Morkaraman Koyun Yetiştiriciliğinde Yavru Randımanının Artırılması Projesi’ ile 45 morkaraman üzerinde çoğul gebelik çalışması başlatıldı.

Kafkas Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Doğum ve Jinekoloji Ana Bilim Kısmı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Semra Kaya ile Iğdır Üniversitesi Hayvan Hastanesi Başhekimi, Araştırma Vazifelisi Gökhan Koçak’ın yürüttüğü çalışma ile koyunlardan 86 kuzu elde edildi.

Koyunculuk işletmesinde süren çalışmalarda bir koyun ise altız doğurdu. Kuzuların sıhhat durumunun uygun olduğu belirtildi.

“86 SAĞLIKLI KUZU ELDE ETMEYİ BAŞARDIK”

Iğdır Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Kısmı Lideri Doç. Dr. Atalay, projenin bölge iktisadına de katkı sunacağını söyledi.

Sürü ortalamasında yavru randımanının 0,98 ile 1,05 olduğunu belirten Atalay, “Bu da hayvansal randımanı ve hayvancılık faaliyetlerinin ekonomik getirisini maalesef kısıtlıyor. Biz de üniversitemiz çatısı altındaki koyunculuk işletmemizde morkaraman ırkı koyunlarda çoğul gebeliğin elde edilmesi için 45 koyunumuz üzerinde çalışmalar yaptık. Bu koyunlardan toplam 86 sağlıklı kuzu elde etmeyi başardık. Böylelikle hayvan başına düşen yavru sayısını 1,91 oranına çıkardık. Artık çalışmalarımızı rutin hale getirerek, kuzu randımanını daha da artırmayı ve bölgedeki yetiştiricilerimize örnek olmayı hedefliyoruz” sözlerini kullandı.

Çoğul gebeliklerin yüzde 25’inin genetik, yüzde 75’inin ise beslenme ve bakım ile ilgili olduğunu aktaran Doç. Dr. Atalay, yavru randımanının artırılmasında yeni ırkların getirilmesi ve melezleme çalışmalarının da tesirli olduğunu lisana getirdi.

Iğdır Üniversitesi Hayvan Hastanesi Başhekimi Koçak da, “Morkaraman koyununda ikiz doğum oranı 2-3 olarak biliniyordu. Biz burada üçüz, dördüz, beşiz hatta altıza kadar kuzu randımanı elde etmeyi başardık. Bu sonuçların bölgeye yeterli bir katkı sunacağı kanaatindeyiz. Gerçekten üreticilerimizin günden güne talepleri de artıyor. Iğdır Üniversitesi olarak üreticilerimizin taleplerini karşılamaya ve hizmet etmeye hazırız” diye konuştu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Proje sonuç verdi: Morkaraman cinsi koyun altız doğurdu

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamayı Telefonuza Ekleyin, İlk sizin haberiniz olsun

Giriş Yap

Bir Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin