NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı Brüksel’de Gerçekleşti

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

NATO Dışişleri Bakanları Brüksel’de Toplandı

DHA ve Rusya arasındaki gerilim devam ederken, NATO Dışişleri Bakanları, Belçika’nın başkenti Brüksel’de gerçekleştirilen toplantıda bir araya geldi. Toplantı, NATO’nun kuruluşunun 75. yıl dönümü kapsamında düzenlendi. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Bakanların Temmuz ayında Washington’da gerçekleştirilecek zirveye hazırlanacaklarını açıkladı.

Global Güvenlik Krizi ve Asya’nın Önemi

Stoltenberg, güvenlik krizinin artık sadece bölgesel değil küresel boyutta olduğunu vurguladı. Hint-Pasifik ortaklarının toplantıya katılmasının önemine değinen Stoltenberg, Asya’nın güvenliğinin de bölgesel sınırların ötesine geçtiğini belirtti. Rusya’nın Ukrayna’daki saldırganlığının Asya’daki güvenlik dengesini etkilediğine dikkat çekti ve ABD’nin Ukrayna’ya verdiği destekte Avrupalı müttefiklerin de önemli rol oynadığını ifade etti.

“ABD’nin Ukrayna’ya destek olan tek müttefik olmadığını” vurgulayan Stoltenberg, Avrupalı müttefiklerin Ukrayna’ya sağladığı askeri desteğin yüzde 50’sini karşıladığını belirtti. Ukrayna’nın güvenliği için Amerika Birleşik Devletleri, Avrupalı müttefikler ve Kanada’nın ortak çabalarının yanı sıra diğer Asya ülkelerinin de desteğinin önemine değindi.

NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı Brüksel’de Gerçekleşti

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

BirHaber - Haber - Haberler - Son Dakika Haberler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!