NASA’nın Artemis Görevi: Ay ve Mars Yolculuğu

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

2026 yılına kadar Ay’a ve daha sonrasında Mars’a astronot göndermeyi planlayan NASA, Artemis görevi kapsamında ilerliyor. Ay’da yer çekiminin Dünya’ya göre daha az olması nedeniyle zaman, günde 58,7 mikrosaniye daha hızlı akıyor.

Ay’a Özel Zaman Sistemi

Ay'a Özel Zaman Sistemi

Bu durum üzerine Beyaz Saray ve diğer ABD ajansları, uluslararası iş birliğiyle Ay’a özel bir zaman referans sistemi oluşturma kararı aldı. NASA İletişimi ve Navigasyon Programı (SCaN) yetkilisi Kevin Coggins, Ay’da her şeyin hızlandırılmış Ay saati referansına göre işleyeceğini belirtti. Ancak yaz ve kış saati uygulamasının olmayacağını vurguladı.

  • NASA’nın daha önce Ay’a gönderdiği astronotların saat taktığını ancak saniyelerin o dönemde bugünkü kadar kritik olmadığını söyledi.
  • Coggins, günümüzde GPS, uydular, karmaşık bilgisayar ve iletişim sistemleri gibi yüksek teknoloji sistemlerinde mikrosaniyelerin bile önemli olduğunu vurguladı.

Beyaz Saray, NASA’nın bu yıl sonuna kadar bir öneri sunmasını ve 2026 yılına kadar nihai bir plan oluşturmasını talep etti. 2023’te Avrupa Uzay Ajansı, Ay’da bir günün 29,5 Dünya gününe denk geldiğini belirterek müşterek bir zaman referansı geliştirilmesi gerektiğini açıklamıştı.

NASA’nın Artemis Görevi: Ay ve Mars Yolculuğu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

BirHaber - Haber - Haberler - Son Dakika Haberler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!