featured

Mısır’ın başkentinde yüzen ikonik evler için yıkım kararı: Halktan “soylulaştırma” tepkisi

Bu ayın başlarında, başkentin Giza mahallesinde yer alan  Kit Kat bölgesinde 30’dan fazla yüzen ev için Nil Nehrini Koruma Merkezi İdaresi tarafından tahliye emri çıkardı.

Pazartesi günü, dört yüzen ev Nil polisi tarafından yıkıldı. Salı günü beşinci bir yüzen ev sürüklenerek götürüldü.

Bununla birlikte yetkililer, sakinlere yüzen evlerde yaşayanlara tahliye için son tarihin 4 Temmuz olduğunu aktardı. 

Ailesi yüzen evlerden birinde yaşayan İngiliz-Mısırlı bir film yapımcısı olan Omar Robert Hamilton Middle East Eye’a yaptığı açıklamada,  tekne evlerinde yıllardır sorunlar olmasına rağmen, geçen hafta tahliye emrini aldıklarında şaşırdıklarını söyledi.

“BASKI UZUN SÜREDİR ARTIYOR”

Hamilton, yaklaşık 32 tekne evinin Nil kıyısının hafif bir bölümünde oturduğunu ve Imbaba Köprüsü’ne kadar yaklaşık bir kilometre boyunca uzandığını söyledi.

Hamilton, yetkililerin geçen yıllarda ailesinin Nil’de demirleme izinlerini yenilemeyi reddettiğini sözlerine ekleyerek, “Uzun süredir baskı artıyor. Şimdi ailem mücadele etmek zorunda. Araziyi bizden alacaklarını açıkça belirttiler” dedi.

Hamilton,  ayrıca yetkililerin tekne evini yerinde tutmak için normalde restoran ve kafeler tarafından satın alınan ticari bir izin almalarını söylediklerini, ancak ailesinin bunu reddettiğini bildirdi: 

“Savaş havasındayız, ama elbette bu korkutucu. Burası bir aile evi. Evlendiğim, çocuklarımın doğduğu yer. Bölgeyi soylulaştırmaya çalışıyorlar. Burası çok geniş ve kalabalık bir ailenin merkezi” diye konuştu.

Soylulaştırma”, kısaca orta ve üst sınıfların dar gelirlilerin yaşadığı, kent merkezlerindeki semtlere yerleşme süreci olarak tanımlanıyor. 

BİR ZAMANLAR ZENGİNLERE ÖZELDİ

Öte yandan, Kahire’deki tekne evleri  bir zamanlar toplumun seçkinlerinin yaşadığı Nil’de gelişen bir topluluktu. 1960’lardan önce, yazarları, müzisyenleri, medya mensuplarını, İngiliz ve Alman casuslarını ve politikacıları barındıran lüks el-Zamalek bölgesinin yakınında yaklaşık 600 yüzen tekne yüzüyordu.

Ancak, hükümet 1960’larda onları nehrin kuzeyine, Kahire’nin işçi sınıfı mahallelerinden biri olan Imbaba’ya yakın bir yere taşımaya karar verdikten sonra Mısırlılar yüzen evleri terk etti.

“NİL’DEN UZAK BİR ANIM YOK”

Diğer taraftan, yüzen evlerde yaşayan en yaşlı kişi olan Ekhlas Helmy, Başkan Abdul Fattah el-Sisi’yi yüzen evlerden çıkarma kararını bozmaya çağırdı. Helmy, Facebook’ta “Nil’den uzak bir anım yok, burada doğdum ve 87 yıl burada yaşadım. İzinleri ödemediğimi iddia ediyorlar ama aslında yetkililer parayı kabul etmeyi reddetti ve izin yenilemelerinin askıya alındığını söyledi. Hayatımın geri kalanını huzur içinde yaşamak istiyorum” diye yazdı. 

SADECE TURİSTİK TEKNELER KALACAK

Mısırlı yetkililer ise yüzen evlerin kaldırılmasının, Nil çevresini kalkındırma ve nehir yürüyüş yolları oluşturma planının bir parçası olduğunu açıkladı.

Nil Nehri’ni Koruma Merkezi İdaresi direktörü Ayman Anwar, planın “turistik yerler olarak kabul edilen Kahire ve Giza bölgelerinde, Nil Nehri’nin medeni manzarasını” restore etmek olduğunu söyledi.

Anwar, “Bu tekne evleri manzaraya zarar veriyor. Nil’e yanaşma izinleri yok ve kaldırılacaklar. Turistik yüzen tekneler yerinde kalacak” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Mısır’ın başkentinde yüzen ikonik evler için yıkım kararı: Halktan “soylulaştırma” tepkisi

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamayı Telefonuza Ekleyin, İlk sizin haberiniz olsun

Giriş Yap

Bir Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin