Mart Ayı Enflasyon Raporu ve Değerlendirmeleri

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TÜİK Mart Ayı Enflasyon Raporu

TÜİK Mart Ayı Enflasyon Raporu

Dün Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mart ayına ait Tüketici Fiyatları Endeksi’ni (TÜFE) açıkladı. Buna göre, 2024 Mart ayı itibariyle bir aylık enflasyon yüzde 3,16 oranında artış gösterdi. Ayrıca, oniki aylık enflasyon yüzde 68,50 oranında ve yıllık ortalama enflasyon ise yüzde 57,50 oranında arttı.

TÜRK-İŞ’ten Enflasyon Değerlendirmesi

TÜRK-İŞ, bir bülten yayınlayarak açıklanan enflasyon rakamlarını değerlendirdi. Konfederasyonun üyesi sendikaların bağladığı toplu iş sözleşmelerinde ücret zamlarının enflasyona endeksli olduğu ve TÜİK TÜFE’nin esas alındığı belirtildi. TÜRK-İŞ tarafından yapılan değerlendirmede, “Mart ayında enflasyon yüzde 3,16 oranında arttı” denildi.

Altı Aylık Enflasyon Farkı Yüzde 26,52

Bazı sözleşmelerde ücret zamlarının altışar aylık dönemler halinde gerçekleşen enflasyona göre düzenlendiği belirtildi. Bu kapsamda, Ekim 2023-Mart 2024 dönemi itibariyle altı aylık enflasyon oranı, Mart 2024 endeks değeri olan 2.139,47 rakamının, Eylül 2023 endeks değeri olan 1.691,04 rakamına bölünmesiyle bulunan yüzde 26,52 olarak hesaplandı.

Mart Ayı Enflasyon Raporu ve Değerlendirmeleri

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

BirHaber - Haber - Haberler - Son Dakika Haberler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!