featured

Kurbanınızı takip edin: ‘Bağışladım gitti’ deyip geçmeyin

SALİHA ENGİN

Kurban Bayramı’nın yaklaşmasıyla dernek ve vakıflar, kurbanlık pay bedellerini ve hangi ülkelerde kesim yapacağını açıkladı. Pekala vekaletle kurban keserken nelere dikkat edilmeli. Atatürk Üniversitesi İslam Hukuku Dr. Öğr. Üyesi İsmetullah Sami anlattı: “Kişinin şahsen kurbanını kesmesi yahut kendi nezaretinde vekil aracılığıyla kurbanını kestirmesi, bu ibadet ile gözetilen hikmetlerin oluşması açısından daha uygundur. Hz. Peygamber (s.a.s) de ya şahsen kurbanlarını kesmiş yahut vekil tayin ederek kestirmiştir. Bağış yoluyla farklı bölgelerde kurban kesme vazifesini üstlenen vakıf ve derneklerin vekâlet kurallarına riayet etmeleri gerekir. Bu kurumların, vekil ile müvekkilin kelamlı yahut yazılı diyaloğunu sağlaması gerekir. Bağış sürecinin başından kurban kesitinin yerine getirilmesine kadar meydana gelen süreçler hakkında bağışçının bilgilendirilmesi lazım. İbadet amacının tereddüde mahal vermeyecek, gerçek bir halde yerine getirilmelidir.”

STK’LARIN KURBAN BEDELLERİ

2022 yılında birtakım vakıf ve derneklerin vekaleten kurban keseceği bölgeler ve pay bedelleri şunlar:

– Türkiye Diyanet Vakfı: Kurban bedeli yurt içinde 2.250 TL, yurt dşında 1.800 TL. Vakıf Türkiye’nin 81 vilayet ve 922 ilçesinde, yurt dışında ise Afrika’dan Orta Asya’ya, Balkanlar’dan Kafkasya’ya, Uzak Doğu’dan Latin Amerika’ya kadar 80 ülke ve 345 bölgede kurban kesecek.

– Kızılay: Kurban bedeli yurt içinde 2.475 TL, yurt dışında 1.475 TL. Kızılay, Bosna Hersek, Filistin (Kudüs/Gazze), Irak, Suriye, Yemen, Afganistan, Pakistan, Bangladeş, Bulgaristan, Endonezya, Güney Sudan, Kırgızistan, Sudan, Somali, Senegal’in bulunduğu delegasyonlar ile Moğolistan, Kuzey Makedonya, Çad, Nijer, Uganda, Tanzanya olmak üzere 21 ülkede kurban kesecek.

İsmetullah Sami

İHH 60 ÜLKEDE

– İHH: Vakıf yurt içi ve yurt dışı kurban bedelini 2 bin TL olarak belirledi. Hayli geniş bir coğrafyada hizmet yapan İHH, dünyanın dört bir yanından 60 ülkede vekaletle kurban kesecek.

– Yardımeli: Yardımeli Derneği’nin 2022 pay bedelleri Afrika’da 1.350 lira Türkiye-Asya-Balkanlar-Ortadoğu’da 2.400 TL, Filistin-Gazze’de ise 4.500 TL olarak belirlendi.

– Deniz Feneri: Deniz Feneri’nin vekalet fiyatı yurt dışı 1.700 Tl yurt içi 2.800 TL olarak belirlendi. Dernek, Afganistan, Bangladeş/Arakan, Benin, Burkina Faso, Çad, Etiyopya, Fildişi Kıyısı, Gana, Kamerun, Mali, Moritanya, Nijer, Nijerya, Pakistan, Sierra Leone, Somali, Sri Lanka, Tanzanya, Togo, Zimbabve’de kurban kısmı yapacak.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kurbanınızı takip edin: ‘Bağışladım gitti’ deyip geçmeyin

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamayı Telefonuza Ekleyin, İlk sizin haberiniz olsun

Giriş Yap

Bir Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin