featured

Kurban, fiyatları ne kadar, kaç TL? 2022 Dana, koç, koyun kurbanlık fiyatları ne kadar, kaç TL? Kurban pay bedeli kaç TL? Büyükbaş, küçükbaş kurbanlık fiyatı son dakika

Kurbanlık fiyatları, Mübarek Kurban Bayramı öncesi milyonlarca vatandaşın gündeminde yer alıyor. Koç, dana, koyun üzere kilogram fiyatlarına nazaran ortalama olarak belirlenen kurbanlık fiyatları; vilayetlere, hayvanın cinsine, kilosuna ve yaşına nazaran değişiklik gösteriyor. Öte yandan, birinci etapta 25 bin TL ile 50 bin TL ortasında değişiklik gösteren büyükbaş kurban fiyatları kurban fiyatları artık kurban pazarlarında 15 bin TL ile 45 bin TL ortasında değişiyor.

Pekala; kurban, kurbanlık fiyatları kaç para? Kurban Bayramı için hazırlıklar başladı. Kurban Pazarları ne vakit kurulacak? Büyükbaş, Küçükbaş Kurban fiyatları aşikâr oldu mu, kaç para olacak? Kurban nasıl seçilir? Kurbanlık seçerken nelere dikkat edilmeli? Hangi hayvanlardan kurban olur? Kurbanlık hayvanların yaş sonu ne? Kurban pazarları ne vakit kurulacak? Hamile hayvanın kurban edilmesi caiz mi? Kurbana kaç kişi ortak olabilir? Tüm arama motorlarında Kurban Bayramı ile ilgili sorular yer alıyor. Bayramın yaklaşmasıyla Kurban fiyatları da netleşmeye başladı. İşte vilayet il büyükbaş ve küçükbaş kurbanlık fiyatları…

Kurban Bayramı’na yaklaşık bir ay kala birinci kurbanlıklar pazara indi ve satılmaya başlandı.

Kurban Bayramı’nın yaklaşmasıyla vatandaşlar kurbanlık telaşı yaşarken, fiyatların geçen seneye nazaran artırımlı olduğu görüldü.

Ordu’nun Altınordu ilçesinde kurbanlık büyükbaş hayvan satışı yapan besiciler, şimdiden hayvanların satılmaya başlandığını belirterek, fiyatların kilogram başına 110-120 TL olduğunu belirtti.

“Büyükbaş hayvanlarda fiyat ortalama 15-45 bin TL ortasında değişiyor”

Altınordu ilçesinde yıllardır kurbanlık hayvan satışı yapan Aydın Ergün, “Kurban satışlarımız Allah rahmet versin çok hoş. Şu anda pazarlarda kilogram fiyatları 110-120 TL civarında varsayım ediliyor. 15 bin TL’den başlayıp 45 bin TL’ye kadar hayvan bulunabiliyor. Şu an bizim 50 bin TL’ye sattığımız kurbanlıklar var. Müşterilerimiz sipariş üzerine telefon açıyorlar.

Şimdiye kadar yaklaşık 30 tane satış yaptık, Allah nasip ederse 100 civarında satış yapmayı planlıyoruz” dedi.
İnsanların kurbanlık hayvan alımlarını son güne bırakmamaları gerektiğini kaydeden Ergün, “Erken alırlarsa bir günde ibadetlerini halledip bayramlarını yaparlar. Kurbanlık alırken beşerler hayvanların sıhhat durumlarına ve kapak atıp atmadığına baksınlar, bildikleri ve güvendikleri yerlerden hayvanlarını alsınlar” diye konuştu.

“İnsanlar kurbanlık alımlarını son güne bırakmasınlar”
Öner Yılmaz isimli besici ise işlerde yoğunlukların başladığını tabir ederek, “Allah’a şükür hayvanlarımızı satıyoruz. Bilhassa kapak attığına dikkat etsinler. İnsanlarımız 10-15 gün içerisinde kurbanlık hayvanlarını satın alsınlar” biçiminde konuştu.

Pekala, 2022 kurban fiyatları ve kurban kesim bedelleri ne kadar oldu? Büyükbaş ve Koç Kurbanlık Fiyatları Kurbanlık fiyatları son dakika vilayet il açıklandı: 2022 koyun, keçi, dana fiyatları ne kadar, kaç TL oldu? Kurban pay bedeli ne kadar, kaç TL? Kurban pazarları ne vakit kurulacak? Büyükbaş, küçükbaş kurban fiyatları…

VİLAYET İL KURBAN FİYATLARI
Ankara Kurbanlık Fiyatları

Küçükbaş: 2.600 TL – 3.800 TL
Büyükbaş: 33.000 TL – 50.000 TL

İstanbul Kurbanlık Fiyatları

Küçükbaş: 2.800 TL – 4.500 TL
Büyükbaş: 34.000 TL – 50.000 TL

İzmir Kurbanlık Fiyatları

Küçükbaş: 2.700 TL – 3.600 TL
Büyükbaş: 33.000 TL – 52.000 TL

Bursa Kurbanlık Fiyatları

Küçükbaş: 2.600 TL – 4.300 TL
Büyükbaş: 33.000 TL – 54.000 TL

Adana Kurbanlık Fiyatları

Küçükbaş: 2.500 TL – 3.500 TL
Büyükbaş: 33.000 TL – 50.000 TL

Gaziantep Kurbanlık Fiyatları

Küçükbaş:2.400 TL – 3.200 TL
Büyükbaş:32.500 TL – 51.500 TL

Antalya Kurbanlık Fiyatları
Küçükbaş: 2.700 TL – 4.100 TL
Büyükbaş: 32.500 TL – 52.500 TL

Kocaeli Kurbanlık Fiyatları

Küçükbaş: 2.700 TL – 4.000 TL
Büyükbaş: 31.500 TL – 50.500 TL

Konya Kurbanlık Fiyatları

Küçükbaş: 2.600 TL – 3.500 TL
Büyükbaş: 31.500 TL – 50.500 TL

Şanlıurfa Kurbanlık Fiyatları

Küçükbaş: 2.400 TL – 3.200 TL
Büyükbaş: 32.500 TL – 50.500 TL

Diyarbakır Kurbanlık Fiyatları

Küçükbaş: 2.400 TL – 3.200 TL
Büyükbaş:31.500 TL – 50.500 TL

Mersin Kurbaanlık Fiyatları
Küçükbaş: 2.400 TL – 3.000 TL
Büyükbaş: 31.500 TL – 50.500 TL

Ordu’da ise Kurbanlık Fiyatları büyükbaşta 15 bin ile 45 bin TL ortasında değişiklik gösteriyor.

BÜYÜKBAŞ KURBAN PAY BEDELİ

Küçükbaş kurbanlıklarda ortak, pay bölüşümü olmaz. Büyükbaş kurbanlıklarda ise en fazla yedi kişinin ortak olması caizdir.

Büyükbaş kurban fiyatları tüm kentlerde ortalama 30 bin TL civarı.

Bu durumda büyükbaş pay fiyatı ortalama 4 bin 285 TL oluyor.

KURBAN PAZARLARI NE VAKİT KURULACAK?
Kurban pazarları ekseriyetle Kurban Bayramı’ndan bir ay evvel kurulmaya başlıyor. Kurban Bayramı için hazırlıklar başladı. Kurban pazarları kurulmaya ve kurbanlıkların satışına başlandı. Kurbanlıkların bir birden fazla şimdiden satıldı.

KURBANLIK HAYVANIN YAŞI KAÇ OLMALI?

Kurbanlık hayvanların yaş hududu, Hz. Peygamberin sünneti ile tespit edilmiştir. Buna nazaran, devede 5, sığır ve mandada 2, koyun ve keçide ise 1 yaşını doldurma kuralı aranır.

Bunun yanında 6 ayını tamamlayan koyun, bir yaşını doldurmuş üzere gösterişli olması halinde kurban edilebilir. Koyunlardaki bu istisna şahsen Hz. Peygamber tarafından yapılmıştır.

Deve, sığır ve keçinin, koyuna kıyaslanarak besili olması halinde kelam konusu yaşları doldurmadan kurban olabileceği söylenemez.

HAMİLE HAYVANDAN KURBAN OLUR MU?

Gebe hayvanların kurban olarak da etlik olarak da kesilmesi uygun değil. Lakin kesilmesi durumunda da kurban ibadeti yerine gelmiş olur.

Kurban edilmek üzere belirlenen hamile bir hayvan kurban edilmeden yavrulayacak olursa iki yol izlenir.

Ya o yavru da annesiyle birlikte kesilir, lakin sahibi etini yemez, fakirlere verir. Yerse değerini sadaka olarak vermelidir. Ya da kesilmez ve yavrunun kendisi ya da pahası yoksullara sadaka olarak verilir.

KURBAN NASIL SEÇİLİR

Kurbanlık hayvan seçerken dikkat edilmesi gereken konular konusunda tekliflerde bulunan Sakarya Veteriner Tabipler Odası Lideri Mustafa Yıldız, “Kurban edilecek hayvanın, sağlıklı, organları tam ve besili olması, hem ibadet hem de sıhhat bakımından önemlidir” dedi.

HANGİ HAYVANLARDAN KURBAN OLUR?

Kurbanlık; koyun, keçi, sığır, manda ve deveden olur. Bunların dışındaki hayvanlar kurban olarak kesilemez. Kısaca dört ayaklı hayvanlardan kurban olup iki ayaklı hayvanlardan kurbanlık olmaz.

Kurban olabilmesi için, kurbanlık hayvanın süt dişlerini değiştirmiş olması gerekir. Bu da; deve 5, sığır ve manda 2, koyun ve keçi 1 yaşını doldurunca gerçekleşir. Bunun yanında, 6 ayını tamamlayan koyun, bir yaşını doldurmuş üzere gösterişli olması halinde kurban edilebilir.

KURBAN SEÇERKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Kurban edilecek hayvanın, sağlıklı, organları tam ve besili olması, hem ibadet hem de sıhhat bakımından kıymetli.

Bu nedenle, hasta, zayıf ve düşkün, bir yahut iki gözü kör, boynuzlarının biri yahut ikisi kökünden kırık, lisanı, kuyruğu, kulakları ve göğüslerinin yarısı kesik, dişlerinin tamamı yahut birden fazla dökük hayvanlardan kurban olmaz.

KURBAN NE VAKİT KESİLİR?

Kurban, kurban bayramının birinci üç gününde kesilir. Kurban kesim vakti, Bayram namazı kılınan yerlerde, bayram namazı kılındıktan sonra, bayram namazı kılınmayan yerlerde ise sabah namazı vakti girdikten sonra başlar. Bayramın üçüncü günü güneş batıncaya kadar devam eder. Bu mühlet içinde gece ve gündüz kurban kesilebilir. Lakin kurbanların gündüzleri kesilmesi uygundur. Bayramın birinci günü kesmek daha faziletlidir.

Şafii mezhebine nazaran ise kurban bayramın dördüncü günü de kesilebilir.

KURBANA KAÇ KİŞİ ORTAK OLABİLİR

Koyun ve keçi bir kişi için; deve, sığır ve manda yedi kişiyi aşmamak üzere ortaklaşa kurban olarak kesilebilir.

Kurban olmaya mani bir kusurunun bulunmaması kaidesiyle, koyun ve keçi cinsinden hayvanlar bir yaşını doldurduktan sonra, sığır ve manda cinsinden hayvanlar iki yaşını, deve ise beş yaşını tamamladıktan sonra kurban olarak kesilebilir..

KURBAN ETİ NASIL DEĞERLENDİRİLMELİDİR?

Hz. Peygamber, kurban etinin üçe taksim edilip, bir kısmının kurban kesmeyen fakirlere dağıtılmasını, bir kısmının akraba, tanıdık ve komşularla paylaşılmasını, bir kısmının de konuta ayrılmasını tavsiye etmiştir (Ebû Dâvûd, “Dahâyâ”, 10). Ailenin gereksinim durumuna nazaran etin tamamı meskende bırakılabileceği üzere, toplumda muhtaçların arttığı devirde kurban etinin birçoklarının hatta tamamının dağıtılması uygun olur.

KURBAN KİMLERE FARZ?

Kurban kesmek, âkil, baliğ (akıllı, ergen),dinen güçlü sayılacak kadar mal varlığına sahip ve mukim olan bir Müslüman’ın yerine getireceği mali bir ibadettir. Temel gereksinimlerinden ve borcundan öteki 80.18 gr. altın yahut bunun kıymetinde para yahut eşyaya sahip olan kişi dinen zengindir. Münasebetiyle bu kişi Allah’ın kendisine bahşetmiş olduğu nimetlere şükran tabiri ve Allah yolunda fedakârlığın nişanesi olarak kurban kesmelidir..

KURBAN BAYRAMI NE ZAMAN

2022 yılında Kurban Bayramı’nın 1. günü 9 Temmuz 2022 tarihinde idrak edilecek. 12 Temmuz ise bayramın son günü olacak.

Kurban Bayramı arifesi: 8 Temmuz Cuma

Kurban Bayramı 1. Gün: 9 Temmuz Cumartesi

Kurban Bayramı 2. Gün: 10 Temmuz Pazar

Kurban Bayramı 3. Gün: 11 Temmuz Pazartesi

Kurban Bayramı 4. Gün: 12 Temmuz Salı

Not: Kurban fiyatları vilayetlere, hayvanın cinsine ve kilosuna nazaran değişiklik göstermektedir. Öteki vilayetlerden kurbanlık fiyatları geldikçe ilgili haberimize eklenecektir.

Kurban fiyatları ne kadar, kaç TL? 2022 Dana, koç, koyun kurbanlık fiyatları ne kadar, kaç TL? Kurban pay bedeli kaç TL? Kurban pazarları ne vakit kurulacak? Son dakika Büyükbaş ve Küçükbaş Kurbanlık fiyatları ve kişi başına düşen kurban pay bedelleri son dakika…Bayrama sayılı günler kala Kurban Bayramı’nın tarihleri açıklandı. 9 Temmuz’da başlayacak olan Kurban Bayramı, 12 Temmuz’da sona erecek. Kurban Bayramı’na kadar kurban alım – satımları da gerçekleşecek. Pekala kurbanlık fiyatları 2022 ne kadar? Kurban kesim fiyatı bu yıl kaç para?

Kurbanlık fiyatları ne kadar, kaç TL? 2022 Dana, koç, koyun kurbanlık fiyatları ne kadar, kaç TL? Kurban pay bedeli kaç TL? Kurban pazarları ne vakit kurulacak? Son dakika Büyükbaş ve Küçükbaş Kurbanlık fiyatları ve kişi başına düşen kurban pay bedelleri son dakika…Bayrama sayılı günler kala Kurban Bayramı’nın tarihleri açıklandı. 9 Temmuz’da başlayacak olan Kurban Bayramı, 12 Temmuz’da sona erecek. Kurban Bayramı’na kadar kurban alım – satımları da gerçekleşecek. Pekala kurbanlık fiyatları 2022 ne kadar? Kurban kesim fiyatı bu yıl kaç para?

Kurban pazarları kuruldu

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kurban, fiyatları ne kadar, kaç TL? 2022 Dana, koç, koyun kurbanlık fiyatları ne kadar, kaç TL? Kurban pay bedeli kaç TL? Büyükbaş, küçükbaş kurbanlık fiyatı son dakika

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamayı Telefonuza Ekleyin, İlk sizin haberiniz olsun

Giriş Yap

Bir Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin