Kira ve Ücret Geliri Beyanname Süresi Yaklaşıyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

AA: Kira ve Ücret Geliri Beyanname Süresi Yaklaşıyor

AA geliri beyanname dönemi 1 Nisan’da sona ererken süre uzatımına gidildi. Kira ve ücret kazancı gibi geçen yıl elde edenlerin beyanname verme süresi yarın sona eriyor. Konut kira gelirlerinde geçen yıl yıllık 21 bin lira, iş yeri kira gelirinde 150 bin lira istisna tutarını aşanların beyanname vermesi gerekiyor.

Beyanname Verme İşlemleri

Mülk sahiplerinin, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) internet adresinden “Hazır Beyanname Sistemi” ile gerekli işlemleri yapma imkanı bulunmaktadır. Konut ya da iş yerini kiraya veren mükelleflerin elde ettikleri geliri beyan süresinde sona gelindi. Beyannamelerin en geç yarın verilmesi gerekmektedir.

Gerçek kişiler tarafından geçen yıl elde edilen ticari, zirai, serbest meslek ve ücret geliri veya yurt dışından faiz ve kar payı kazançları için 5 Nisan’a kadar yıllık gelir vergisi beyannamesi doldurulması gerekmektedir. Mükellefler, yıllık gelir vergisi beyannamelerini Hazır Beyan Sistemi üzerinden dairesine gitmeden verebilmektedir.

Gelir Vergisi Ödeme Kolaylıkları

Gelir Vergisi Ödeme Kolaylıkları

Yıllık gelir vergisi beyannameleri üzerinden tahakkuk eden gelir vergisinin iki eşit taksitte ödenmesi imkanı bulunmaktadır. Tahakkuk eden gelir vergisi, çeşitli ödeme yöntemleriyle ödenebilmektedir.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de kira beyannamesi uyarısında bulunarak, mükellefleri beyanname vermeye davet etmiştir. Bakan Şimşek, adil rekabet ve mali disiplin için kayıt dışılıkla mücadeleyi güçlendirdiklerini belirtmiştir.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Kira ve Ücret Geliri Beyanname Süresi Yaklaşıyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

BirHaber - Haber - Haberler - Son Dakika Haberler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!