featured

İnsanlar 1 milyon yıl önce ateş kullanmış olabilir: Yapay zeka keşfetti

Atalarımızın ateşi kontrol etmeyi öğrenmesi medeniyet tarihindeki en önemli gelişmeler arasında.

Bu sayade atalarımız akşam saatlerini verimli yaptı, zorlu iklim koşullarında hayatta kaldı ve en önemlisi yiyeceklerini pişirerek besin değerlerini artırdı. Bu da beynin yeterince beslenmesine ve gelişmesine katkıda bulundu.

Bilim insanları arasındaki genel kanı atalarımızın 1.5 milyon yıl önceden itibaren ateşi kullanmaya çalıştığı yönünde.

Ateşi kullanan ilk insanları onu direkt olarak oluşturmak yerine doğada var olan ateşleri kullanmayı tercih etti. Yıldırım düşmesi sonucu oluşan yangınlar buna örnek olarak gösterilebilir.

Bir diğer genel kanı ise günümüzden 150 bin yıl öncesine kadar insanlar ateşi kontrol etmeyi öğrenememişti. Ancak İsrail’deki bir arkeoloji sitesinde yapılan kazılar durumun sanılandan farklı olduğunu gösteriyor.

Homininlerin 1 milyon yıl önce ateşi kontrol edebilecek aletlere sahip olduğu öne sürüldü. Yayımlanan makaleye göre yapay zekayla yapılan incelemeler sonucu fosillerin sıcaklığa maruz kalma durumları analiz edildi.

Yapay zekaya farklı sıcaklıklarda maddede yaşanan değişimler öğretildi ardından numunelerin analizi yapıldı. İsrail’deki bir taş ocağında bulunan kalıntıların ateşe maruz kalmış olabileceği tespit edildi.

Gözle bakıldığında kazı alanında ateş kullanıldığına dair bulunmuyor. Ancak mikroskobik ölçekte değişime dair kimyasal izler görüldü.

Bu sıcaklıkların bazılarının 400 santigrat dereceden fazla olduğu ortaya çıktı. Böyle bir sıcaklığa ateş olmadan erişmek mümkün değil.

Bilim insanları doğal sebepler sonucu oluşan orman yangını ihtimalini gözardı etmiyor. Ancak kazı alanı ormanlık bölgede yer almıyor bu da erken homininlerin ateşi kontrol edebildiğine dair inancı güçlendiriyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İnsanlar 1 milyon yıl önce ateş kullanmış olabilir: Yapay zeka keşfetti

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamayı Telefonuza Ekleyin, İlk sizin haberiniz olsun

Giriş Yap

Bir Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin