İnşaat Malzemeleri Sanayisinde Üretim Artışı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’de inşaat sektöründe yaşanan canlılık, inşaat malzemeleri sanayisine de olumlu yansımalar yapıyor. Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) tarafından yayınlanan Mart ayı raporuna göre, inşaat malzemeleri üretimi Ocak ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre %3,3 artış gösterdi.

Bu artışın %5,7’si ise geçen yılın geneline yayılan bir yükselişi temsil ediyor. İnşaat malzemeleri sanayisinin alt sektörlerindeki artışlar incelendiğinde, 10 alt sektörde üretimde artış yaşanırken, 12 alt sektörde ise üretim azaldığı görüldü.

Kamu İnşaat Faaliyetleri ve İstihdam Artışı

İnşaat Malzemeleri Sanayisinde Üretim Artışı

Özellikle deprem bölgelerindeki konut dışı binalar, kamu binaları ve sosyal donatı inşaatları hız kesmeden devam ediyor. Yıl sonuna kadar 122 bin konutun inşaatının tamamlanması hedeflenirken, inşaat sektöründe istihdam seviyesinde de artış gözlemleniyor.

2023 yılının ikinci yarısında 1,78 milyon kişiye kadar yükselen istihdam seviyesi, mevsimsellik nedeniyle Ocak 2024’te bir miktar düşüş yaşasa da sektörde istihdam seviyesinin genel olarak yükselişte olduğu belirtiliyor.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

İnşaat Malzemeleri Sanayisinde Üretim Artışı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

BirHaber - Haber - Haberler - Son Dakika Haberler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!