Tokat Yeni Havalimanı hizmete açıldı

Tokat'ta 2018 yılında yapımına başlanan yeni havalimanı bugün hizmete girdi. Açılışa, Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldı. Pisti 2 bin 700 metre uzunluğunda olan yeni havalimanına ilk yolcu uçağı iniş yaptı. Çiçeklerle karşılanan yolcular, tarihi uçuşa şahitlik etmenin mutluluğunu yaşadı. Öte yandan Başkan Erdoğan Yeni Tokat Havalimanı'na ilk inişi yaptı. Başkan Erdoğan, Tokat'ta açıklamalarda önemli açıklamalar yapt

Sevda taşdemir
Sevda taşdemir Tüm Haberleri

Başkan  Recep Tayyip Erdoğan, Tokat'taki 57. havalimanı açılış töreninde açıklamalarda bulundu.

Başkan Erdoğan'ın açılış töreninde yaptığı açıklamalardan derlenenler;

Bugün hem sizlerle hasret gidermek hem de yeni havalimanımız başta olmak üzere tamamlanan tesislerin ve hizmetlerin resmi açılışını gerçekleştirmek üzere birlikteyiz. Sözlerime başlarken 13 yıl önce yine bir 25 Mart günü Tokat'ta mitingimizi yaparken vefat haberini aldığımız Muhsin Yazıcıoğlu kardeşimi rahmetle yad ediyorum. Muhsin kardeşimin dava ve siyaset yolculuğunun her adımı kendisinin düz yaşayacağız, dik duracağız, doğru gideceğiz sözüne uygun şekilde geçmiştir. Ülkemiz siyasetinin son dönemlerinde kimlerin nereye savrulduğunu gördükçe hep rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu kardeşimizin onurlu ve sağlam duruşunu hatırlıyorum. Bir kez daha kendisine Allah'tan rahmet ve tüm milletimize başsağlığı diliyorum. Şu coşkunuz, şu ihtişamınız bir şeyi ortaya koyuyor. Siz diyorsunuz ki Tokat olarak biz biriz, beraberiz, kardeşiz, hep birlikte Türkiye'yiz.

"NATO ZİRVESİNDE TÜRKİYE OLARAK NEREDE DURDUĞUMUZU ANLATTIK"

Kadim tarihi ve sahip olduğu eşsiz zenginliklerle Tokat sadece şehirlerden bir şehir değildir. Osmanlı'nın hakimiyetine girdiği 14. yüzyılda burası İstanbul ve Bursa'dan sonra ülkenin üçüncü kalabalık şehriydi. Doğuyu ve batıyı, kuzeyi ve güneyi birbirine bağlayan ticaret yollarının kesişim noktasında bulunan Tokat aynı zamanda önemli bir zanaat ve üretim merkeziydi. Gençler işte bunu çok iyi öğrenmeniz lazım. Çünkü birbirimize daha çok kenetleneceğiz ve bizi bölemeyecekler, bizi parçalayamayacaklar. İşte dün NATO Liderler Zirvesi'ndeydim. Orada mesajlarımızı verdik Türkiye olarak nerede durduğumuzu anlattık. Şimdi bugün de sizlerle beraber Tokat'tayım. Tokat'ta atılacak 900 adım 900 yıllık bir geçmişin izlerine şahitlik etmenizi sağlar. Malazgirt Zaferi'nden sonra Anadolu'da Buhara mimarisi ile yapılan ilk camilerden biri bu şehirdedir. Aynı şekilde Anadolu'nun ilk üniversitesi diyebileceğimiz Yağıbasan Medresesi de Tokat sınırları içerisindedir.

"BU YATIRIMLAR TOKAT'A YAKIŞIR"

Esasen Tokat bugün de eğitimde öncü rolünü sürdürüyor. Milli Eğitim Bakanımızdan Milli Savunma ve İstanbul Üniversitesi rektörlerimize, bir önceki YÖK Başkanımıza kadar ülkemiz eğitiminde öne çıkan pek çok isim Tokatlıdır. Burası Plevne kahramanı Gazi Osman Paşa'nın sembolü olduğu vatan savunması yolunda gözlerini kırpmadan canlarını vermeye hazır nice yiğitleri bağrından çıkarmış şehirdir. Tokat sıradan bir şehir değil onun için benim her Tokatlı kardeşim Tokat'ın kadrini kıymetini bilmeli. Tokat'ın bizim gönlümüzde de ayrı bir yeri var. Bunun için Tokat'ı hakettiği hizmetlere kavuşturmaya özel önem veriyoruz. Tokat'a bugün elimiz boş gelmedik. Ziyaretimiz vesilesiyle yatırım bedeli yaklaşık 5 milyar lirayı bulan yüzlerce eser ve hizmetin resmi açılışını bugün bu meydanda yapıyoruz. Bu yatırımlar Tokat'a yakışır.

"TOKAT HAVALİMANI HAYIRLARA VESİLE OLSUN"

Biraz önce indiğimiz ve kurdela kesimi ile siftahıı yaptığımız Yeni Tokat Havalimanı'nı şehrimizin gelecekteki hedeflerinin bir sembolü olarak görüyoruz. Yatırım bedeli 1 milyar 200 milyon lira. 2 milyon yolcu kapasitesi var yıllık. Teknik donanımları ile inşallah şehrimizin çok uzun yıllar boyunca havayolu ulaşımı ihtiyacını karşılayacaktır. Eski havalimanı ile mukayese edilemeyecek modern bir eser olan yeni havalimanımızın Tokat'ımıza ve burayı kullanacak herkese hayırlı olmasını diliyorum. Tabi şehrimize kazandırdığımız tek ulaştırma yatırımı havalimanımız değildir. Havalimanımız ve kavşağı ile beraber Tokat Çevre Yolu Köprüsü ve Heyelan Islahının, Reşadiye Aybastı yolunun, Tokat Sivas yolu ikbalinin, Erbaa Reşadiye yolu heyelan ıslağının, tarihi Hıdırlık Köprüsü'nün restorasyonunun da bugün resmi açılışını gerçekleştiriyoruz.

"2 MİLYON YOLCU KAPASİTESİ VAR"

Yeni Tokat Havalimanı'nı şehrimizin gelecekteki hedeflerinin bir sembolü olarak görüyoruz. Yatırım bedeli 1 milyar 200 milyon TL. 2 milyon yolcu kapasitesi var yıllık. Teknik donanımlarıyla inşallah şehrimizin çok uzun yıllar havayolu ihtiyacını karşılayacak. Eğitimde çeşitli ilçelerimizden anaokuldan, ilkokula ortaokuldan liseye ve pansiyona kadar 25 ayrı yatırımı resmen hizmete açıyoruz. Üniversitelerin çeşitli fakülte ve yüksek okul binalarıyla güneş enerjisi santralini de resmen bugün hizmete sunuyoruz. Sağlıkta 150 yataklı Erbaa, 150 yataklı Turhal, 10 yataklı Artova 10 yataklı Pazar devlet hastanelerinin de aralarında bulunduğu çok sayıda yatırımın bugün açılışını yapıyoruz. Bu açılışları yaparken şifayı kapalım. Bu gönül birlikteliği bu şifa dualarınızla bizleri çok daha ileriye taşıyacaktır. Çeşitli kurumlarımıza ait hizmet binalarını, restorasyon çalışmalarını, sanayi sitelerimize yapılan tesisleri hizmete açıyoruz. Tokat belediyemizin hayata geçirdiği projelerin resmi açılışlarını da yapıyoruz. Tokatımıza hayırlı olmasını diliyorum. Emeği geçen herkesi tebrik ediyoruz. Bunlar sadece bugün açılışını yaptığımız yatırımlar. Son 20 yılda Tokat'a kazandırdıklarımızı saatlerce anlatsam bitiremem. Yatım tutarı 47 milyar lirayı bulan yatırımlar yapıldı.

TOKAT'A DEV PROJELER

Tokat'a değer katacağına inandığım bir kültür merkeziyle 2 bin 500 kişilik bir spor salonunu da şehrimize kazandıracağız. İhtiyaç sahibi Tokatlı vatandaşlarımıza yaklaşık 3.5 milyar lira kaynakla destek olduk. Toplam 46 adet sağlık tesisi inşa ettik. Ulaşımda 16 kilometreden devraldığımız bölünmüş yolu 294 kilometreye ulaştırdık. Çevre ve şehircilikte TOKİ vasıtasıyla 5 bin konut yaptık. İnşası süren 296 konutu da bu yıl tamamlıyoruz. Tokat'a toplam 6 millet bahçesi kazandırıyoruz. 9 baraj ve bir göleti bitirdik. 3 baraj daha inşa ediyoruz. 104 bin dekar tarım arazisini sulamaya açtık. Bitme seviyesine gelen Turhal Barajı 44 bin dekar araziyi sulayacak. Yapımı devam eden 5 adet sulama tesisi ile toplam 202 bin dekar araziyi daha sulamaya açacağız. Taşkın korumada 159 tesisi yaptık, 65 adet tesisin inşaat çalışmaları devam ediyor. Tokatlı çiftçiler 1.5 milyar tutarında tarımsal destek verdik. Cumhur İttifakı çiftçi buluşmasını yapacağız. Sanayide şehrimizde bugün toplam 39 firmanın faaliyet gösterdiği, inovasyon ürettiği teknoparkımızı kurduk. Seneye Şenyurt, bir sonraki yıl Yeşilyurt, Sulusaray, Artova'ya da doğalgaz arzını sağlıyoruz. Artık dünyada modern toplumlar neyi yaşıyorsa benim toplumum da bunu yaşayacak. Biz bunu başardık. Daha iyi olacak. İnşallah 2023'te vereceğiniz destekle Tokat'ı daha büyük hizmetlerle buluşturmayı sürdüreceğiz.

1915 ÇANAKKALE KÖPRÜSÜ AÇIKLAMASI

Dünyada pek az halka nasip olan binlerce yıllık devlet geleneğine sahip bir ülkeyiz. Türk milleti büyük bir millettir. Şimdi dünyanın bir numaralı asma köprüsünü Çanakkale'de yaptık. Fiyatı 2.5 milyar euro. Muhalefet konuşuyor. Davet yaptık, siz de gelin dedik, beraber açalım. Bay Kemal gelmedi, yanındakiler gelmedi. Ama biz milletimizle beraber açtık. Siz de zaten Tokat'tan izlediniz. Orta açıklıkta Japonya'yı da geçtik, bir numara biz olduk.

"2023'Ü ATLATIRSAK BİZİ KİMSE TUTAMAZ"

Nasıl mücadelelerimizi başarıyla sonuçlandırdıysak, ekonomi alanında da ülkemizin ve milletimizin başarı hanesine yazacağız. Her değişim gibi, her devrim gibi bu sürecin sancılarını yaşıyor, bedellerini evelallah ödüyoruz. Tüm bu fedakarlıklarımıza değecek müreffeh bir gelecek bizi bekliyor. Türkiye, 2023'ü birliğine, beraberliğine, kardeşliğine sahip çıkarak atlatırsa Allah'ın izniyle ekonomi dahil hiçbir alanda kimse bizi tutamaz. Türkiye, nasıl salgının üstesinden geldiyse küresel enerji ve emtia fiyatlarındaki artışın etkisiyle yaşadığı hayat pahalılığı sorununu da aşacaktır.

Şu anda 19 şehir hastanesiyle sizin hizmetinizdeyiz. Artık hastanelerimizin olmadığı ilimiz yok. Sağlık krizinin tetiklediği ekonomik sarsıntı henüz dinmemişken Ukrayna- Rusya savaşıyla krizin nasıl derinleştiğine de beraberce şahit olduk. Türkiye güçlü altyapısı sayesinde nasıl salgının üstesinden geldiyse, küresel enerji ve EMTİA fiyatlarındaki artışın etkisiyle yaşadığı hayat pahalılığı sorununu da kısa sürede aşacaktır.

Ülkemizi büyütmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Aldığımız pek çok tedbirle vatandaşlarımızı enflasyona ezdirmemeye çalışıyoruz. Hayat pahalılığının canımızı yaktığını gayet iyi biliyoruz. Kimi üretim maliyetlerinde artışlardan kimi açgözlülükten kaynaklanan fiyat artışlarının yol açtığı yükün omuzlarımıza bindiğini biliyoruz. Hukuki ve idari önlemlerle bu sürecin yükünü olabildiği kadar azaltmaya çalışıyoruz. Sabredersek, çalışmaya devam edersek, hedeflerimize doğru yürümeyi sürdürürsek hepimizi güvenli huzurlu müreffeh bir geleceğin beklediğinden şüpheniz olmasın.

7 GÜN İSTANBUL'A UÇUŞ

Yeni Tokat Havalimanı bugün Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımı ile açıldı. Yıllık yolcu kapasitesi 2 milyon olan yeni havalimanından haftanın 7 günü İstanbul'a uçuşlar düzenlenecek.

.

25 Mar 2022 - 23:15 - Gündem

Son bir ayda birhaber.com.tr sitesinde 4.098 gösterim gerçekleşti.göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bir Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bir Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Bir Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bir Haber değil haberi geçen ajanstır.Anket Kadınların haklarını kim daha çok gasp etmektedir, kadınlar mı erkekler mi?