Kılıçdaroğlu: ''Bütün yardımları tek elde toplayacağız

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: "Aile Destekleri Sigortası asgari ücretin altında geliri olan veya hiç geliri olmayan bütün aileleri kapsayacak''

Sevda taşdemir
Sevda taşdemir Tüm Haberleri

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Aile Destek Sigortası'nı hayata geçireceklerini belirterek, ''Bütün yardımları tek elde toplayacağız. İsrafı önleyeceğiz. Uygulamadaki keyfiliğe tamamen son vereceğiz. İnsan onuruna yakışır bir şekilde Aile Destekleri Sigortası'nı hayata geçireceğiz." dedi.

Kılıçdaroğlu, İstanbul'da, Aile Destekleri Sigortası Tanıtım Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, ailenin temel direğinin kadın olduğunu belirterek, ailenin güvenliğinin de bir anlamda kadının elinde olduğunu söyledi. 

Uluslararası Çalışma Örgütü'nün (ILO) 9 sigorta dalının ülkelerde uygulanmasını istediğini belirten Kılıçdaroğlu, bunların sekizinin emeklilik, yaşlılık, analık, sağlık, iş kazası ve meslek hastalığı, işsizlik, malullük ve ölüm sigortası olduğunu kaydetti. Kılıçdaroğl şöyle konuştu: u ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sekizi de var Türkiye'de. Dokuzuncu sigorta dalı Aile Destekleri Sigortası, yok. Yani aile desteklenmiyor aslında. Anayasanın ve yasaların öngördüğü kural ihlal ediliyor burada, yerine getirilmiyor burada. 'Uluslararası Çalışma Örgütü bunu kabul etti ya Türkiye ne yaptı?' Tam 50 yıl önce 29 Temmuz 1971 yılında Türkiye Cumhuriyeti'nde TBMM 9 sigorta dalını hayata geçireceğine dair kanun çıkardı. Bu uluslararası sözleşmeyi onayladı. 1971. Hangi yıldayız? 2021 bitmek üzere. Bu sigorta dalı uygulanmıyor. Bir önce işsizlik sigortası, yine rahmetli Ecevit'in başbakanlığı döneminde çıktı. Rahmetli Ecevit başbakanken işsizlik sigortasını çıkardı."

Bu eksikliği kendilerinin tamamlayacaklarını belirten Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti: 

"Aile Destekleri Sigortası asgari ücretin altında geliri olan veya hiç geliri olmayan bütün aileleri kapsayacaktır. Dolayısıyla Aile Destekleri Sigortası, sosyal güvenlik anlamında bütün ailelerin güvencesi olacaktır. Aile Destekleri Sigortası yoksul ailelere sadece asgari ücret tutarında mı destek verecek? Hayır. Her bir ailenin pozisyonu, durumu özel olarak incelenecek. Ailede engelli, yaşlı var mı ailede okula giden kaç çocuk var ve bunlar hangi düzeyde eğitim alıyorlar, ona göre gelirleri belirlenecek. Bazı ailelere asgari ücret güvencesi verilecek, bazı ailelere belki asgari ücretin iki, üç katı yardım yapılacak. Dolayısıyla asgari ücret tutarında yardım yapılacak değil, ailenin durumuna pozisyonuna göre en az asgari ücret olmak üzere ailelere destek yapılacak, mali destek sağlanacak. Örneğin ailede engelli çocuk var veya bir yaşlı var ve anne o yaşlıya bakmak zorunda. Aile Destekleri Sigortası o kadının, yani engelli çocuğuna bakan ya da yaşlıya bakan kadının sosyal güvenliğini sağlayacak ve o kadının sosyal güvenlik primleri devlet tarafından ödenecek. O kadın evde çocuğuna bakarken emeklilik hakkını kazanacak."

Kılıçdaroğlu, Aile Destekleri Sigortası Yasası çıktığı zaman, bu ailelerin çocuklarına işe girmede öncelik tanınacağını söyledi. Kılıçdaroğlu, "Her ailede asgari bir sigortalı olacak, sigortasız hiçbir aile olmayacak. Ana hedefimiz bu. Sürekli yardım almak değil, çalışmak, alın teri dökmek, üretmek, kazanmak, eve huzur içinde dönmek, ana hedefimiz bu" dedi. 

Aile Destek Sigortası Kurumu

''Aile Destekleri Sigortası Kurumu kuracağız ve bu kurum sadece ailelere bakacak'' diyen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: 

"Bütün yardımları tek elde toplayacağız. İsrafı önleyeceğiz. Uygulamadaki keyfiliğe tamamen son vereceğiz. İnsan onuruna yakışır bir şekilde Aile Destekleri Sigortası'nı hayata geçireceğiz. Yani, kendini bilmez politikacıların, kendini bilmez insanların fakirleri sıraya dizip onlara yardım yapıp, televizyon kanallarında çekip kendi vicdanlarını rahatlatan uygulamalarına son vereceğiz. İnancımızda da felsefemizde de temel bir kural var, sağ elin verdiğini sol el görmeyecek, bir ailenin fakir olduğunu kimse bilmeyecek. Yardım ailede kadının banka hesabına, Aile Destekleri Sigortası Kurumu tarafından ailede kadının banka hesabına açılacak ve para oraya yatacak. Kadın işçi gibi, memur gibi, emekli gibi her ay gidecek aylığını çekecek, oradan çoluğunun çocuğunun rızkını sağlayacak. Dolayısıyla onun yoksul olduğunu, fakir olduğunu sosyal devletten başka kimse bilmeyecek. Yoksulluğun afişe edilmesini asla kabul etmeyiz. Her insanın bir onuru vardır. Eğer bir devlette yoksul varsa fakir varsa sorumlusu o devleti yönetenlerdir, kadın da veya erkekte değildir, devleti yönetenlerde sorumluluk vardır."

Aile Destekleri Sigortası başladığında engelli, evde bakım ve yaşlılık maaşı alanların aylıklarının kesilmeyeceği belirten Kılıçdaroğlu, "Hiçbir aylık kesilmeyecek tam tersine iyileştirilecek'' dedi. 

Aile Destekleri Sigortası kapsamındaki çocukların eğitim harcamalarının karşılanacağını, burs verileceğini ve yurtlarda ücretsiz kalmalarının sağlanacağını anlatan Kılıçdaroğlu, "Zenginin çocuğuyla fakirin çocuğu aynı fırsatlardan yararlanabilmeli, bunu da devlet sağlayacak, yani biz sağlayacağız'' diye konuştu. 

''Yoksulluğu yönetmek istediler''

Kılıçdaroğlu, "1971 yılında uygulaması taahhüt edilen Aile Destekleri Sigortası bugüne kadar niçin uygulanmadı?" diye sordu ve yanıtını da kendisi şöyle verdi: 

"Çünkü devleti yönetenler yoksulluğu bitirmek değil, yoksulluğu yönetmek istediler. 'Ben sana ekmek vereyim sen bana oy ver. Ben sana patates vereyim, sen bana oy ver. Ben sana makarna vereyim sen bana oy ver.' Biz yani Cumhuriyet Halk Partisi, yani sosyal devleti savunan, yani sosyal demokrat olan bir partinin genel başkanı olarak ifade edeyim, biz yoksullara yardım yaparken onun kimliğine, inancına, yaşam tarzına bakmayacağız, o insanın sorunu var, o sorunu çözmeye talibiz ve çözeceğiz, inançla kararlılıkla çözeceğiz. Biz yoksulluğu idare etmek için değil, bu bereketli topraklarda yoksulluğu tarihe gömmek için iktidar olmak istiyoruz ve bunu yapacağız."

''Kaynakların kullanımı siyasi tercihtir''

Aile Destekleri Sigortası için ailelerin herhangi prim yatırmayacağını, tersine durumlarına göre onlara destek verileceğini belirten Kılıçdaroğlu, kaynak konusunda da şunları söyledi:

"Bunu yapacak devlette para var mı?' Şunu söyleyeyim: Beşli çeteye gelince para var, fakir fukaraya gelince para yok. Biz sosyal devleti savunuyoruz. Sosyal devlet, fakirin fukaranın yanında olan devlet demektir. Bütün dünyadaki tanımı da budur. Biz sosyal demokratız. Fakirden fukaradan yanayız. Gelirlerin eşit dağıtılmasından yanayız, huzurdan yanayız, bereketten yanayız, üretimden yanayız. Dolayısıyla eğer toplumda bir aileye yardım yapılacaksa yardıma muhtaç olan aileye devletin yardım yapması zaten onun görevidir. Anayasada 'Türkiye Cumhuriyeti Devleti demokratik, laik, sosyal, hukuk devletidir' der. Sosyal hukuk devletiysen fakire fukaraya yardım edeceksin. Kaynakların kullanımı siyasi tercihtir. Bütçedeki kaynakların kullanımı bir siyasi tercihtir, tercihi beşli çeteden yana kullanıyorlar, biz tercihi halktan yana kullanacağız, hedefimiz bu."

Kılıçdaroğlu, Atatürk'ün "Cumhuriyet bilhassa kimsesizlerin kimsesidir" sözündeki felsefenin herkese anlatılmasını isteyerek, ''Hiç kimse kendisini bu topraklarda sahipsiz hissetmeyecek" dedi.

''Türkiye yönetilmiyor, savruluyor''

Türkiye'nin zor günlerden geçtiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu: 

"Önümüzdeki süreç içinde bir gıda krizinin çıkacağını da çok iyi biliyorum. Yönetemediklerini de çok iyi biliyorum. Fakir fukaranın tükettiği ekmeğe yapılan zam bile Türkiye'nin nasıl yönetildiğini gösteriyor. Aslında Türkiye yönetilmiyor, Türkiye savruluyor. Kimin ne yaptığı belli değil. Bugünlerde asgari ücret belirlenecek. Adı üstünde asgari ücret. Bir ailenin geçinmesi için en düşük ücret bu. Bu yılın başında, yani 2021'in Ocak ayında asgari ücret net 2 bin 825 liraydı. O günkü dolar kuruyla 384 dolar. Diyorlar ya 'Türkiye şaha kalktı, şöyle büyüdü, böyle büyüdü, Türkiye şunu yaptı, bunu yaptı herkesin durumu çok iyi.' Yeni asgari ücreti belirleyeceklerse 384 doların karşılığı olan Türk Lirası'nı versinler."

14 Ara 2021 - 23:27 - Politika

Son bir ayda birhaber.com.tr sitesinde 7.368 gösterim gerçekleşti.göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bir Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bir Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Bir Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bir Haber değil haberi geçen ajanstır.Anket Kadınların haklarını kim daha çok gasp etmektedir, kadınlar mı erkekler mi?