Türkiye, Polonya’ya SİHA ihraç edecek

Türkiye ile Polonya arasında “Bayraktar TB2 Silahlı İnsansız Hava Aracı Sistemleri Tedarik Sözleşmesi" imzalandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye, tarihinde ilk kez NATO ve AB üyesi bir ülkeye insansız hava aracı ihraç edecektir” dedi.

Bir Haber
Bir Haber Tüm Haberleri


Türkiye’ye resmi bir ziyaret gerçekleştiren Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Sebastian Duda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nin ana giriş kapısında karşıladı. Erdoğan ve Duda'nın tören alanındaki yerlerini almalarının ardından 21 pare top atışı eşliğinde iki ülkenin milli marşları çalındı.

Polonya Cumhurbaşkanı Duda, Muhafız Alayı Tören Kıtası'nı Türkçe, "Merhaba asker" diyerek selamladı. Törende, tarihte kurulan 16 Türk devletini temsil eden bayraklar ve askerler de yer aldı.

Heyetlerini birbirine takdim eden Erdoğan ve Duda, merdivenlerde Türkiye ve Polonya bayrakları önünde gazetecilere poz verdi.

Karşılama töreninin ardından baş başa görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Polonya Cumhurbaşkanı Duda, heyetler arası görüşmeye başkanlık etti.
“Ticaret hacmimiz 10 milyar dolara gidiyor”
Görüşmelerin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Erdoğan, dost, müttefik ve stratejik ortak Polonya ile ilişkilerin asır öncesine dayandığını belirterek, “Cumhurbaşkanı Sayın Duda'nın bu ziyareti, ülkelerimiz arasındaki köklü bağları daha da güçlendirecektir" dedi. Türkiye ve 2017 yılında ziyaret ettiği Polonya'nın başta ekonomi, ticaret ve yatırım olmak üzere birçok alanda büyük bir iş birliği potansiyeline sahip olduğunu ifade eden Erdoğan, “Az önce turizm, savunma sanayi, tarım ve spor alanlarında imzalanan belgeler sayesinde, iş birliğimizi çok daha ileri noktalara taşıyacağız" ifadelerini kullandı.

Baş başa ve heyetler arası görüşmelerde iki ülke ilişkilerini tüm yönleriyle ele aldıklarını söyleyen Erdoğan, "Türkiye ile Polonya arasındaki geniş iş birliği imkanlarını istişare ettik. Mevcut ortak mekanizmaları daha etkili şekilde kullanmak konusundaki kararlılığımızı teyit ettik. 2017 yılındaki Polonya ziyaretimde, ikili ticaret hacmimizi 10 milyar dolara ulaştırmak gibi bir hedefimiz vardı ve bu hedef şu anda 6,5 milyar dolar civarında ve biz bu 6,5 milyar dolar olan ticaret hacmini, bugün yaptığımız görüşmelerle kesinlikle 10 milyar dolara ulaştırma kararlılığımızı gösterdik" diye konuştu.

Salgına rağmen 2020'de ikili ticaretin artarak 6,5 milyar dolara ulaştığını belirten Erdoğan, "Bu yılın ilk çeyreği itibarıyla da 2 milyar doları aşmış bulunuyoruz. Rakamların da işaret ettiği üzere 10 milyar dolar hedefine emin adımlarla ilerliyoruz. Müteahhitlik şirketlerimiz bugüne kadar Polonya'da toplamda yaklaşık 4 milyar dolar tutarında 50'ye yakın proje üstlendiler. Firmalarımız, Polonya'nın stratejik alt yapı yatırımlarına katkı sunmaya devam edecektir. Aramızdaki ulaşım bağlantılarının çeşitlendirilmesi sadece ülkelerimizin değil, bölgemizin de refahına hizmet edecektir" dedi.
"Türkiye tarihinde bir ilk”
Savunma sanayinde Polonya ile, kökleri 2. Dünya Savaşı'na kadar giden güçlü ilişkilerin mevcut olduğunu dile getiren Erdoğan, şöyle konuştu:

"Hem Türk Hava Kurumu Uçak Fabrikası'nın hem de İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak Mühendisliği Bölümü'nün kuruluşunda Polonyalı dostlarımızın çok büyük katkısını gördük. Ancak farklı sebepler dolayısıyla 1940'larda başladığımız savunma sanayi hamlesini maalesef devam ettiremedik. Son 19 yılda attığımız adımlarla sadece yılların ihmallerini gidermekle kalmadık, aynı zamanda bu alanda ülkemizi devler ligine taşıdık. Kendi savaş gemisini tasarlayan, inşa eden ve idamesini yapabilen 10 ülke içinde yer alıyoruz. Dünyanın ilk 100 savunma şirketi listesinde 7 firmayla temsil ediliyoruz."

Türkiye'nin, insansız hava araçlarında dünyanın en iyi 3-4 ülkesinden biri olduğunu vurgulayan Erdoğan, "Bu tecrübe, kabiliyet ve imkanlarımızı NATO müttefikimiz Polonya'yla da paylaşmaktan büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Az önce imzalanan belgeyle Türkiye, tarihinde ilk kez NATO ve Avrupa Birliği üyesi bir ülkeye insansız hava aracı ihraç edecektir. Bu alandaki iş birliğimizin, önümüzdeki dönemde artarak süreceğine inanıyorum" diye konuştu.

İkili ilişkilerin her alanda gelişmesinin halkları birbirine daha da yakınlaştırdığına işaret eden Erdoğan, "Türkiye'nin, Polonyalı turistlerin en çok tercih ettiği destinasyonlardan biri olmasından memnuniyet duyuyoruz. Bugün turizm alanında imzalanan ortak bildiri, iki ülke arasında güvenli seyahati teşkil edecektir. Polonyalı misafirlerimiz, güvenli turizm uygulamamız sayesinde tatillerini Türkiye'de gönül rahatlığıyla geçirebilirler" ifadelerini kullandı.
“F-16 uçaklarımızı yakında Polonya'ya göndereceğiz"
Polonya'nın, Türkiye'nin Avrupa Birliği üyelik sürecini destekleyen, vizyonu geniş bir ülke olduğunu söyleyen Erdoğan, şunları kaydetti:

"Türkiye'nin tutum ve görüşlerinin birlik içinde doğru anlaşılması konusunda, Polonya'nın yapıcı desteğini hep yanımızda hissettik. Tarih boyunca dostane ilişkiler içinde bulunan Türkiye ve Polonya, bugün de NATO çerçevesinde güçlü ve örnek bir dayanışma sergiliyor. Bölgesel ve uluslararası güvenlik mimarisinin muhafazası için iş birliğimizi sürdürüyor, barışa katkı sağlıyoruz. Bu çerçevede Polonya'nın, NATO'nun Türkiye'ye uyarlanmış güvence tedbirleri kapsamında İncirlik Üssü'müze bir deniz karakol uçağı ve askeri misyon göndermesini memnuniyetle karşılıyoruz. Biz de NATO Geliştirilmiş Hava Polisliği Misyonu kapsamında, F-16 uçaklarımızı yakında Polonya'ya göndereceğiz." diye konuştu.

Duda'nın yarın İstanbul'da ziyaret edeceği Polonezköy'ün, Türkiye-Polonya dostluğunun yaşayan sembolü olduğunu dile getiren Erdoğan, "Bizim de Polonya'da birçok kültür varlığımız bulunuyor. Kültür mirasımızı ihya edecek projeleri de bugün, gerek dar kapsamlı gerek heyetler arası görüşmede ele aldık" dedi.
“Türk pilotları gökyüzümüzü koruduğu için teşekkür ettim”
Polonya Cumhurbaşkanı Duda da bugün yaptıkları görüşmelerde dünya çapında barışçıl yolların nasıl devreye girebileceği ve NATO hakkında değerlendirmelerde bulunduklarını bildirdi.

İncirlik Üssü’de görev yapan Polonyalı askerleri yarın ziyaret edeceğini kaydeden Duda, Türk askerlerinin de ülkesinde bulunmasından dolayı Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür ettiğini aktardı.

“Hatta Türk pilotları gökyüzümüzü koruduğu için teşekkür ettim” diyen Duda, savunma alanında iki ülkenin iş birliğini geliştirmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Türkiye ile savunma alanındaki iş birliğinin NATO üyeliği nedeniyle doğal olarak geliştiğini kaydeden Duda, şunları kaydetti:

“Romanya-Polonya-Türkiye Cumhurbaşkanları arasında üç taraflı diyalog kurulmasını önermiştim. Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan buna çok olumlu tepki gösterdi. Bu formül içinde üç taraflı diyaloğu sürdüreceğiz. Güvenlik konusunda hem Romanya hem de Polonya sadece NATO üyesi değiliz, Bükreş Dokuzlusu üyesiyiz. Türkiye bu konuda, dünyanın bu bölgesinde bizim en sağlam müttefikimizdir ve hassas bir bölgede bulunmaktadır.”
“Üst düzey ziyaretler süratlenecek”
Bir gazetecinin, "İkili ticaret hacminde 10 milyar dolarlık bir hedef oluşturulduğunu belirtmiştiniz. Bu hususta özellikle turizm alanında yeni hedefler tesis edildi mi?" diye sorduğu Erdoğan, ticaret hacminin, turizmin dışındaki başlıkları kapsadığını belirtti.

Erdoğan, ağırlıklı olarak konuşulan konunun turizm olduğunu ancak ekonomik ilişkilere de geniş yer verildiğini bildirerek, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un, kısa zaman içerisinde Polonya'ya bir ziyaret yapıp muhataplarıyla konuları ele alacağını bildirdi.

Üst düzey karşılıklı gidiş gelişleri süratlendireceklerini vurgulayan Erdoğan, şunları kaydetti:

"Aynı şekilde Ticaret Bakanımın bir Polonya ziyareti olacak. Onlar da yine burada ilişkileri ele alacaklar ve karşılıklı vergilendirme vesaire, bütün bunların konuşulduğu bir adım oldu. Bundan sonraki süreçte bütün bakanlarımız yani Milli Savunma Bakanım aynı şekilde ziyareti gerçekleştirerek bu adımları daha hızlı bir düzeye çıkaracağız ve savunma sanayisinde neler yapabiliriz, biz neler verebiliriz, onlardan alabileceğimiz neler var, bunların hepsini ele alıp, değerlendirip, adımlarımızı ona göre atacağız."

Erdoğan, NATO ülkesi olan Türkiye ve Polonya'nın, bu örgüt içinde neler yapabileceği ve hangi konularda dayanışmaya gidebileceğinin değerlendirilmesi gerektiğine işaret ederek, şu ifadeleri kullandı:

"Bir üçlüden bahsettik. Nedir bu üçlü? Burada da işte görüldüğü gibi Türkiye-Polonya-Romanya. Üçlü olarak neler yapabiliriz, ne gibi adımlar atabiliriz, bunların da üzerinde durmamız lazım. Üçlü olarak atacağımız adım da bizim ticaret hacmimizi çok daha farklı bir şekilde etkileyecektir. Yani bu konuda değerli dostum Sayın Duda, aynı şekilde o da Romanya Cumhurbaşkanı ile bazı görüşmeleri yapmak suretiyle bu süreci yine hızlandıracağız ve böylece bu sularda çok da farklı adımları inşallah atmış olacağız."

İki ülke görüşmelerinde Kovid-19 ile ilgili aşı ve diğer konuların da değerlendirildiğini aktaran Erdoğan, iki ülkenin Kovid-19'a yönelik istatistik eğrisinin olumlu bir istikamette geliştiğinin altını çizdi.
5 anlaşma imzalandı
Ortak basın toplantısı öncesinde yapılan anlaşmaların imza töreninde, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Polonya Cumhurbaşkanı Duda'nın huzurunda, iki ülke arasında 5 anlaşma imzalandı.

Bu kapsamda, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Polonya Kültür Ulusal Miras ve Spor Bakanlığı arasında "Spor Alanında İşbirliği Mutabakat Zaptı", iki ülke arasında "Turizm Alanında İşbirliğine İlişkin Ortak Bildiri", iki ülke hükümetleri arasında "Savunma Sanayiinde Gizlilik Dereceli Bilgilerin Karşılıklı Korunmasına İlişkin Anlaşma" imzalandı.

Ayrıca Tarım ve Orman Bakanlığı ile Polonya Tarım ve Kırsal Kalkınma Bakanlığı arasında "Tarım Alanında İşbirliği Mutabakat Zaptı" ile "Bayraktar TB2 Silahlı İnsansız Hava Aracı Sistemleri Tedarik Sözleşmesi" de imza altına alındı.

24 May 2021 - 23:51 - Türkiye

Son bir ayda birhaber.com.tr sitesinde 4.557 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bir Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bir Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Bir Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bir Haber değil haberi geçen ajanstır.
Anket Kadınların haklarını kim daha çok gasp etmektedir, kadınlar mı erkekler mi?