Türkiye 2020 yılında Telefonla 302,6 milyar dakika konuştu

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, elektronik haberleşme sektörü 2020 yılı verilerini kamuoyu ile paylaştı: “Haberleşmede operatör gelirleri 2020’de 77,1 milyar lirayı geçti.” “Sektördeki tüm operatörlerin yatırımları bir önceki yıla göre yüzde 30 arttı.”

Bir Haber
Bir Haber Tüm Haberleri

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından yılın son çeyreğine ilişkin olarak hazırlanan, “ Türkiye Elektronik Haberleşme Sektörü 3 Aylık Pazar Verileri Raporu” kapsamında değerlendirmede bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, ekonominin tüm alanları için 2020 yılındaki en belirleyici unsurun Covid-19 salgını olduğunu, yılın neredeyse tamamına etki eden Covid-19 salgınında en çok öne çıkan sektörlerin başında elektronik haberleşme sektörünün geldiğini belirtti.

Karaismailoğlu, sektörün salgın döneminde ekonomik ve sosyal hayatın yanı sıra eğitim kabiliyetinin uzaktan da olsa sürdürülebilmesi için anahtar bir rol oynadığını belirtti.

2020 yılı dördüncü çeyreğinde 20,7 milyar liraya ulaşan elektronik haberleşme sektöründeki operatör gelirlerinin, yıl toplamında bir önceki yıla göre yüzde 15,6’lık artışla 77,1 milyar lirayı geçtiğini, bu rakamın sektör büyümesinin devam ettiğini gösterdiğini belirten Bakan Karaismailoğlu, “Bu elektronik haberleşme sektörü operatörleri için de olumlu bir gelişme. Mobil operatörler özelinde bakıldığında da operatör gelirleri yüzde 13,7 oranında arttı, Türk Telekom ve mobil operatörler dışında kalan diğer operatörlerin net satış gelirleri 2020 yılında 19,5 milyar lirayı geçerek, bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 21,7 artış gösterdi“ dedi.

“Operatör yatırımları 16,7 milyar liraya yaklaştı”

2020 yılı sonu rakamlarına bakıldığında Türk Telekom ve mobil operatörler özelinde, sektörde yapılan yatırım tutarının, bir önceki yıla göre yüzde 27’den fazla artarak, 13 milyar liraya ulaştığını, sektördeki tüm operatörlerin yatırımlarının ise bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 30 artarak, 16,7 milyar liraya yaklaştığını ifade eden Bakan Karaismailoğlu, şunları söyledi:

“Yatırımlardaki bu artışın genişbantın yaygınlaşması, fiber altyapıların ülke çapında erişilebilir olması, 5G ve ötesi teknolojilere geçişin daha rahat ve kolay bir şekilde gerçekleşmesi için kritik öneme sahip. Sonraki yıllarda da yatırımların artarak devam etmesini bekliyoruz.

BTK tarafından yıl sonu itibarı ile yetkilendirilmiş 452 şirket, sahip oldukları 816 yetki belgesi ile vatandaşlara elektronik haberleşme hizmeti götürüyor. 2020 yılı sonunda mobil abone sayısı 82,1 milyon, mobil abone yaygınlığı ise yüzde 98’in üzerinde gerçekleşti. 4.5G hizmetini abonelerin yüzde 92’si tercihi etti.Ülkemizin her noktası ve her vatandaşımızın 4.5G hizmetinden yararlanabilmesi için operatörlere yoğun yatırım yapıyoruz.”

Bakan Karaismailoğlu, günümüzde en vazgeçilmez hizmet haline gelen internet konusunda Türkiye’deki istikrarlı büyümenin sürdüğünü ve bu hizmetin daha çok insana ulaşır hale geldiğini belirtti.

Yıl sonu rakamlarına göre toplam genişbant abone sayısının 82,4 milyonu geçtiğini, bu abonelerin 65,6 milyonunun mobil, 16,8 milyonunun ise sabit abonelerden oluştuğunu ifade eden Bakan Karaismailoğlu, “2019 yılı ile kıyaslandığında toplam genişbant abone sayısı 5,7 milyonun üzerinde arttı ve bu sayı yüzde 7,5’e yakın artışa karşılık geliyor. Eve kadar fiber hizmeti abone sayısı yıllık yüzde 37’ye yakın artış gösterdi. Bu, fiber yatırımların aboneler nezdinde karşılık gördüğünü göstermesi açısından memnuniyet verici.”

"Mobil şebekelerde aylık ortalama kullanım süresi 557 dakika"

Mobil ve sabit şebekelerdeki ses trafiği hakkında da bilgi veren Bakan Karaismailoğlu, Türkiye’deki telefon trafiğinin çok büyük bir bölümünün mobil şebekeler tarafından sağlanmasının, 2020 yılında da devam ettiğini, 2020’de bir önceki yıla göre yüzde 8’lik artışla toplam trafiğin 302,6 milyar dakika olduğunu kaydetti.

Bu trafiğin yaklaşık yüzde 98’inin mobil şebekelerden kaynaklandığını, sabit şebekelerde başlatılan trafiğin 5,7 milyar dakika olarak gerçekleştiğini belirten Karaismailoğlu, yılın son çeyreği itibarı ile mobil şebekelerde aylık ortalama kullanım süresinin 557 dakika, sabit şebekelerde ise 97 dakika olduğunu dile getirdi.

Fiber altyapının hem genişbant internet hem de mevcut 4,5G’nin yanı sıra 5G ve ötesi mobil teknolojilerin ve beraberinde kullanımını mümkün kılacağı ileri teknolojilerin gelişimi için kritik öneme sahip olduğunu belirten Bakan Karaismailoğlu, 2020 yılında operatörlerin yatırımlarında görülen memnuniyet verici artışın fiber yatırımlarına da büyük ölçüde yansıdığının görüldüğünü kaydetti. Yılsonu oluşan rakamlara bakıldığında bir önceki yıla kıyasla yüzde 8,7’nin üzerinde artışla 425 bin km fiber altyapıya ulaşıldığını ifade eden Karaismailoğlu, aynı zamanda fiber internet abone sayısının da yaklaşık yüzde 25 artışla 4 milyonu geçtiğini sözlerine ekledi.

25 Mar 2021 - 13:35 - Bilim & Teknoloji

Son bir ayda birhaber.com.tr sitesinde 3.900 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bir Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bir Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Bir Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bir Haber değil haberi geçen ajanstır.
Anket Sizce 2020-2021 Sezonu Şampiyonu hangi takım olur?