Çekilme kararına bir dava da İstanbul Barosundan

Cumhurbaşkanlığı Kararının ''yok hükmünde olduğunun tespiti suretiyle iptali ve yürütmesinin durdurulması'' istenen dava dilekçesinde, dava konusu kararın dayanağı olan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin ilgili hükmünün Anayasa'ya aykırı olduğu ileri sürülerek, Anayasa Mahkemesi'ne götürülmesi de istendi. Dilekçede, uluslararası sözleşmelerin Cumhurbaşkanlığınca feshine ilişkin verilen bir yetki bulunmadığına dikkat çekildi.

Bir Haber
Bir Haber Tüm Haberleri

İstanbul Barosu Başkanlığı, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesiyle ilgili Cumhurbaşkanı Kararı’nın iptali için Danıştay'da dava açtı.

“Yürütmenin durdurulması” istenen dava dilekçesinde, idare hukukundaki yetkide ve usulde paralellik ilkesi uyarınca, onaylanması bir kanunla uygun bulunan uluslararası andlaşmanın sona erdirilmesinin ancak TBMM’de çıkartılacak bir yasayla mümkün olabileceği savunularak, “6251 sayılı Kanun halen yürürlüktedir. İdare hukukunda yetkisizlik asıldır. Anayasa’nın 90/1. maddesi uyarınca kabul edilen uluslararası sözleşmelerin Cumhurbaşkanlığınca feshine ilişkin verilmiş bir yetki yoktur. Yasama yetkisi de Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile verilemez. Bu nedenle davaya konu işlem yetki yönünden yok hükmünde olup hukuka aykırıdır” denildi.

Türkiye’nin, “Kadınlara Yönelik Şiddet ve Ev İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi (İstanbul Sözleşmesi)”ni ilk imzalayan ve onaylayan devlet olduğu vurgulanan dilekçede, şu ifadelere yer verildi:

“Ancak Cumhurbaşkanlığı kararı ile bu sözleşmenin feshinin ilan edilmesi ve karar verilmesi hukuk devletine aykırı olup, bu davanın açılmasında genel kamu yararı bulunduğu gözetilerek davaya konu işlemin iptalini istemekte İstanbul Barosunun dava açma ehliyeti bulunmaktadır. Kadına yönelik şiddet bir insan hakları ihlali olup, İstanbul Sözleşmesi şiddeti önleme ve şiddetten koruma amacıyla düzenlenen temel bir insan hakları sözleşmesidir. İnsan onurunu korumanın teminatıdır. Bu teminatın sağlanması için İstanbul Barosunun açtığı bu davada hukuksal menfaati ve Avukatlık Kanunu’nun 76, 95/21. maddeleri uyarınca görevi bulunmaktadır.”

Dilekçede, İstanbul Sözleşmesi’ni fesheden Cumhurbaşkanlığı Kararı’nın yok hükmünde olduğunun tespiti suretiyle iptali ile yürütmesinin durdurulmasına, davaya konu işlemin dayanağı olan 9 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 3/1. maddesinde yer alan “bunların hükümlerinin uygulanmasını durdurma ve bunları sona erdirme” hükmünün Anayasa’ya aykırı olması nedeniyle somut norm denetimi yapılmak üzere Anayasa Mahkemesine gönderilmesi talep edildi.

22 Mar 2021 - 17:21 - Gündem

Son bir ayda birhaber.com.tr sitesinde 3.693 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bir Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bir Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Bir Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bir Haber değil haberi geçen ajanstır.
Anket Sizce 2020-2021 Sezonu Şampiyonu hangi takım olur?