Gündüz Sait Güngen: Hayatı, Başarıları ve Devrim Otomobili

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gündüz Sait Güngen Kimdir?

Gündüz Sait Güngen Kimdir?

DHA Devrim otomobilinin 4 prototipini yapan 24 mühendisten biri olan 2 çocuk babası Gündüz Sait Güngen, 15 Mart’ta 99 yaşında hayatını kaybetti. Yüksek mimar mühendis olarak Türkiye’ye dönen Güngen, vatani görevini yaptıktan sonra bursunu ödeyebilmek için TCDD’de işe başladı. Güngen, uzun yıllar çalıştığı TCDD’de İnşaat Dairesi Başkanlığı görevine kadar yükseldi.

Gündüz Sait Güngen’in Hayatı ve Başarıları

Gündüz Sait Güngen'in Hayatı ve Başarıları

Gündüz Sait Güngen, TCDD’den sonra ilk Sivil Havacılık Genel Müdürü oldu, ardından ODTÜ Mimarlık Fakültesi kurucu öğretim üyeliği görevinde bulundu ve birçok öğrenci yetiştirdi.

Güngen, 15 Mayıs 1961’de dönemin Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel’in talimatıyla, Eskişehir Demiryolu Fabrikası’nda, 129 günde üretilen Devrim otomobilinin kaporta ekibinde yer aldı. Güngen, ailesi, yakınları ve çok sayıda kişinin katıldığı törenle Cebeci Asri Mezarlığı’nda toprağa verildi. Güngen’in vasiyeti üzerine cenazede tabutunun üzerine Türk bayrağı örtüldü.

Güngen’in kızı Lale Güngen Çakmak, babasının önemli başarılarından birinin Devrim otomobili ekibinde yer alması olduğunu belirtti. Babası, Eskişehir’e gittiğinde ilk giden ekibin yabancı ülkelerin ürettiği araçları incelediğini ve Devrim otomobilinin ismini ve amblemini son anda tasarladığını anlattı. Güngen’in, Devrim otomobilinin başarılı bir proje olduğunu her zaman vurguladığını ifade etti.

  • “Babam, otomobilin amblemini son anda tasarlamış”
  • “Babamın ‘bugün işe gitmesem’ dediğini duymadım”
  • “Babam şimdiki ODTÜ’nün kuruluşunda da yer almış”

Lale Güngen Çakmak, babasının Amerika’daki eğitimi sonrası Türkiye’ye dönüp, askerlik görevini tamamladıktan sonra Devlet Demiryolları’nda işe başladığını ve birçok önemli projede yer aldığını belirtti. Babasının vefatından sonra gerçekleştirdikleri vasiyetini Türk bayrağına sararak yerine getirdiklerini söyledi.

Gündüz Sait Güngen: Hayatı, Başarıları ve Devrim Otomobili

Çakmak, babasının ilerici, devrimci, bilime inanan ve vatansever bir kişi olduğunu vurgulayarak, “Kendisi işini, ülkesini seven, ilerici, devrimci, bilime inanan, vatansever bir insandı.” ifadelerini kullandı.

Gündüz Sait Güngen: Hayatı, Başarıları ve Devrim Otomobili

Haber Kaynağı: Demirören Haber Ajansı (DHA)

Gündüz Sait Güngen: Hayatı, Başarıları ve Devrim Otomobili

Gündüz Sait Güngen: Hayatı, Başarıları ve Devrim Otomobili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

BirHaber - Haber - Haberler - Son Dakika Haberler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!