featured

Dünya Mars’taki keşfi konuşuyor: Bir kent büyüklüğünde ‘izleyen göz’ keşfedildi

Avrupa Uzay Ajansı (ESA)’nın Mars Express isimli uydusu, Kızıl Gezegen’in yüzeyinde bulduğu ırmak izlerinin akabinde iki yıl sonra bu defa tüm dünyayı şaşkına çeviren devasa bir ‘göz’ keşfetti.

Mars Express’in Şubat 2019’da çektiği imgelerde, gezegenin yüzeyinde çok evvelce kalma bir ırmaklar ağı izine rastlandı. Mars’ta da tıpkı Dünya üzerinde olduğu üzere suların aşındırma gücüne bağlı olarak tabanda çukurlar ve vadiler var. Bilim insanlarının şimdi keşfedemedikleri şey ise, bu suların nereden geldiği.

Bilim insanları gezegenin geçmiş atmosferine dair daha fazla soru işareti uyandıran her yeni keşifle aslında burada bir ömrün olup olamayacağına dair yanıtlar arıyor.

Mars Express, ırmak ağından 28 ay sonra Kızıl Gezegen’in yüzeyinde ürkütücü bir krater görüntüledi. Bir kent büyüklüğündeki ‘izleyen göz’ kraterinin ortasında karanlık bir unsur bulunuyor.

ESA, fotoğrafları ‘Mars bir gözü açık uyuyor’ başlığıyla dünyaya duyurdu. Mars’ın GüneyYarımküresi’ndeki krater bölgesi Aonia Terra’da keşfedilen ‘izleyen göz’ün çapı, neredeyse 30 kilometre.

ESA, ‘yaralı’ ve Mars standartlarında ‘renkli’ kraterin 25 Mart 2022 tarihinde fotoğraflandığını bildiriyor. Uzay ajansı, şimdi isim verilmeyen devasa kraterin içindeki kanalları, insan gözündeki damarlara benzetti. ESA’ya nazaran, kelam konusu kanallar muhtemelen 3,5-4 milyar yıl evvel sıvı su taşıyordu.

Birtakım bölgeleri koyu hususlarla dolu kanalların kimi yerlerde yüzeyin üstünden yükselmiş üzere göründüğünü kaydeden ESA, kanalların içinin erozyona sağlam tortu yahut lavla dolmuş olabileceğini aktardı.

19 yıldır Kızıl Gezegen’in etrafında dönen Mars Express’in keşfettiği ‘izleyen göz’, 200 kilometre çapındaki Lowell Krateri yakınlarında.

EN BÜYÜK ZELZELE GERÇEKLEŞTİ

Bilim insanları, Mars’ta uzun müddettir bekledikleri tespiti geçen ay yaptı, Kızıl Gezegen’de şimdiye kadarki en büyük zelzele yakalandı. NASA’nın InSight aracı, Kızıl Gezegen’de 4 Mayıs tarihinde kayıtlara geçen en büyük zelzelesi ölçtü.

5 büyüklüğündeki sarsıntısı belirleyen InSight, dört yıl evvel Kızıl Gezegen’e yollandı. Mars’taki sismik bilgilere ulaşmak isteyen NASA, uzay aracını ekvatorun yakınlarına indirdi.

Mars sarsıntılarını dinlemeye başlayan Insight’ın bugüne kadar tespit ettiği sarsıntıların sayısı 1300’ü aşkın. 4 Mayıs’a kadarki en büyük zelzele, 25 Ağustos 2021’de 4.2 büyüklüğünde kaydedildi.

Kızıl Gezegen, Dünya üzere tektonik plakalara sahip değil. Lakin sarsıntılara neden olabilecek, faal volkanik bölgeler mevcut.

Ayrıca Mars’ın tek bir dev plakla olarak düşünebilecek kabuğu, soğudukça küçülmeye devam ediyor ve böylelikle içinde çatlaklar oluşuyor. Böylelikle zelzeleler meydana geliyor.

SALDA GÖLÜ’NE BENZEYEN KRATER: JEZERO

Dünya ile Mars ortasında 190 milyon kilometrelik bir ara bulunuyor. Kızıl Gezegen’den Mavi Gezegen’e gönderilen bir sinyal, yaklaşık 11 dakikada ulaşabiliyor.

Kızıl Gezegen’e NASA tarafından yollanan Perseverance uzay aracının yedi aylık seyahatini tamamlayıp 18 Şubat 2021 tarihinde yaptığı iniş, tüm dünya tarafından canlı yayında izlendi.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) uzay aracı Perseverance’nin indiği nokta, Jezero Krateri. Krater, Türkiye’nin incisi Salda Gölü’ne benzetiliyor.

NASA, resmi Twitter hesabından “Jezero kraterine seyahat edemeyebilirsiniz lakin ona en yakın yeri görmeye gidebilirsiniz: Salda Gölü, Türkiye” bildirisini paylaştı.

Jezero ve Salda ortasında bilhassa minerolojilerde bir benzerlik kelam konusu. Salda’daki hidromagnezit tortular, mikropların tarafından aşınarak şu anki halini almış kayalar. Okyanuslardaki resif yahut mercan kayalıklarına benzeyen bu oluşumlara mikrobiyalit deniyor.

Mars’ın ekvator çizgisinin çabucak kuzeyinde yer alan ve çarpma sonucu oluşmuş Jezero Krateri, 49 km çapında. Jezero, uydu fotoğraflarından milyarlarca yıl evvel bir göle mesken sahipliği yapmış üzere görünüyor. Bu, mikroorganizmalar için elverişli olabilecek tipten bir ortam.

TOPLANAN KESİMLER 2033’TE DÜNYAYA İNECEK

Perseverance, Mars’ta geçmişten kalan mikrobik hayat izlerini, gezegenin ikliminin geçmişine dair dataları ve jeolojik yapısını araştırıyor.

Uzay aracıyla Mars’a ulaşan Ingenuity helikopteri, 19 Nisan’da öbür bir gezegende uzaktan denetimli birinci uçuşu gerçekleştirerek tarih yazdı.

Hem uzay aracı Perseverance hem de küçük helikopter Ingenuity bölgeden kuşbakışı imgeler gönderdi.

Ağustos 2021’de ise Perseverance’ın Mars’ta birinci kaya toplama teşebbüsü başarısızlıkla sonuçlandı. Robotun sistemleri kusursuz çalışıyor üzere görünüyordu fakat numuneyi tutması beklenen metal tüp incelendiğinde tüpün boş olduğu görüldü.

Ancak daha sonra Perseverance Mars yüzeyinden çok sayıda modül toplamayı başardı. Yeni güncellemeye nazaran Kızıl Gezegen’de ömür olup olmadığını gösterecek örnekler, 2033’te Dünya’ya getirilecek.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Dünya Mars’taki keşfi konuşuyor: Bir kent büyüklüğünde ‘izleyen göz’ keşfedildi

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamayı Telefonuza Ekleyin, İlk sizin haberiniz olsun

Giriş Yap

Bir Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin