DHA Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar İran’da

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

DHA Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, İran ziyareti kapsamında İran Petrol Bakanı Cevad Ovci ve İran Enerji Bakanı Ali Akbar Mehrabian ile bir araya geldi.

Görüşmenin ardından yapılan açıklamada, İran’ın doğal gazda Türkiye için önemli bir tedarikçi olduğu vurgulandı.

Ticaret Hacmi Hedefi 30 Milyar Dolar

Ticaret Hacmi Hedefi 30 Milyar Dolar

Bakan Bayraktar, Ocak ayında Ankara’da gerçekleşen Türkiye-İran Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi 8. Toplantısı’nda imzalanan enerji anlaşmalarını takip etmek üzere İran’da bulunduğunu belirtti. İki ülke Cumhurbaşkanlarının belirlediği hedef doğrultusunda ticaret hacminin 30 milyar dolara çıkarılması amaçlandı.

DHA Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar İran'da

Bakan Bayraktar, Türkiye ve İran arasında özellikle enerji ve tabii kaynaklar alanında birçok iş birliği alanı bulunduğunu belirterek, doğal gazın Türkiye için stratejik bir öneme sahip olduğunu dile getirdi.

İki ülke arasındaki doğal gaz ticaretinin 30 yıla yaklaştığını belirten Bayraktar, Türkiye’nin enerji ihtiyacını karşılamak adına farklı kaynaklardan doğal gaz ithalatı yaptığını söyledi.

Bayraktar, İran’ın Türkiye için önemli bir doğal gaz tedarikçisi olduğunu vurgulayarak, müzakerelerin hızlı bir şekilde sonuçlandırılarak tedarik anlaşmasının ileriye taşınacağını belirtti.

DHA Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar İran'da

Türk özel sektörünün İran’daki doğal gaz altyapı projelerine yatırım yapma konusunu ele aldıklarını ifade eden Bakan Bayraktar, enerji alanının iki ülke arasındaki en önemli iş birliği alanlarından biri olduğunu söyledi.

“Enerji alanı, en uzun soluklu ve karşılıklı fayda temelinde yapılan anlaşmalar çerçevesinde yürüyen bir konu. İki ülke arasındaki iş birliğinin devamı için kararlılığımızı bir kez daha göstermiş oluyoruz.” dedi.

Haber Kaynağı: Demirören Haber Ajansı (DHA)

DHA Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar İran’da

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

BirHaber - Haber - Haberler - Son Dakika Haberler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!