featured

Değerli petrol ve besin Almanya’da enflasyonu 50 yılın en yüksek düzeyine ulaştırdı

Destatis açıklamasında Ukrayna-Rusya savaşının başlamasından bu yana, bilhassa güç fiyatlarının gözle görülür formda arttığına ve bunun enflasyon üzerinde kıymetli bir tesirde bulunduğuna dikkat çekildi. Açıklamada besin başta olmak üzere öteki malların da savaş ve teslimat darboğazları nedeniyle tüketiciler için giderek daha değerli hale geldiğine vurgu yapıldı.

Destatis Lideri Georg Thiel, hususa ait değerlendirmesinde, güç eserlerindeki fiyat artışlarının hala yüksek enflasyonun ana nedeni olduğunu belirterek, “Enflasyon, iki Almanya’nın birleşmesinden bu yana üç aydır arka arda en yüksek düzeye ulaştı.” sözünü kullandı.

Mayıs 2022’de besin fiyatlarında ortalamanın üzerinde artışlara dikkati çeken Thiel, Federal Almanya’da mayıstaki üzere yüksek enflasyonun birinci petrol krizinin yaşandığı 1973-1974 kışında görüldüğünü belirtti.

Enerji fiyatlarının yıllık bazda yüzde 38,3 artması dikkati çekerken, yıllık artış besin fiyatlarında yüzde 11,1 olarak iki Almanya’nın birleşmesinden beri en yüksek artış olarak kayıtlara geçti.

Mayısta bir evvelki yılın tıpkı ayına nazaran doğal gaz fiyatları yüzde 55,2, akaryakıt fiyatları yüzde 41, elektrik fiyatları yüzde 21,5 arttı.

Yemeklik katı ve sıvı yağlarda yıllık artış 38,7 olurken, et ve et eserleri 16,5 süt eserleri ve yumurta 13.1 ve ekmek ve tahıl eserlerinde yüzde 10,5 artış görüldü.

AB uyumlu TÜFE, mayısta aylık bazda yüzde 1,1 ve yıllık bazda yüzde 8,7 yükseldi. Güç fiyatları hariç, Almanya’da yıllık enflasyon mayısta yüzde 4,5 olarak gerçekleşti.

Yüksek enflasyon tüketicileri zorluyor, ekonomiyi yavaşlatıyor

Son periyotta bilhassa besin ve güç eserleri başta olmak üzere tedarik dar boğazları ve değerli fiyat artışlarının enflasyonu üst taraflı baskılaması dikkati çekiyor.

Yüksek enflasyon oranları, ülkede daha evvel bu düzeyleri görmeyen nüfus için satın alma gücünü azalttığı için ezalara neden oluyor.

Enerji ve besin fiyatlarındaki keskin artış enflasyonu üst istikametli baskılarken bölgedeki savaş da bu eğilimi artırdı.

Ukrayna-Rusya savaşı ve Batı’nın Rusya’ya yönelik yaptırımları, güç, ham unsur ve besin fiyatlarının yükselmesine neden oluyor ve bu da şirketleri ve tüketicileri zorlarken ekonomiyi yavaşlatıyor.

Ekonomistler, 2022 yılı için yüzde 6,1’lik ortalama enflasyon beklerken, Rusya’dan güç ithalatının durması halinde gelecek birkaç ay içinde Almanya’da enflasyonda çift haneli sayıların görülmesinin de mümkün olabileceğine işaret ediyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Değerli petrol ve besin Almanya’da enflasyonu 50 yılın en yüksek düzeyine ulaştırdı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamayı Telefonuza Ekleyin, İlk sizin haberiniz olsun

Giriş Yap

Bir Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin