featured

Çevre dostu şirketler daha değerli

Finansal piyasaların ve yatırımcıların çevresel risklere daha fazla dikkat etmeye başlamasının geçmişi sadece son birkaç yıl. 2017-18’den önce, bir şirketin çevreye zarar verip vermediği yatırımcılar için (en azından toplamda) o kadar önemli değildi.

Ama yakın gelecekte bu, herşey olabilir. Yatırım danışmanlığı şirketi Schroders tarafından yapılan bir analize göre çevre dostu şirketler, bu konuda iyi olmayanlara göre daha büyük çarpana sahip. Danışmanlık şirketi, çevre skoru açısından kötü şirketlerin son 12 aylık kazançlarının 17 katı (F/K çarpanı) değerinde olduğunu buldu. Ancak bu çarpan çevre dostu iyi şirketlerde F/K 25.

Çalışmada bu durumun farklı sektörlerde bile büyük ölçüde benzer olduğunu buldu. Gayrimenkul dışındaki tüm sektörlerde, daha sürdürülebilir şirketlerin, daha az sürdürülebilir bir şekilde yönetilen emsallerine göre daha yüksek fiyat/kazanç katları üzerinden işlem gördüğünü bulundu. Özellikle enerji (19x’e karşı 11x) ve her tülü malzeme üreten şirketlerde (23x’e karşı 13x) bu etki daha belirgin.

Araştırmada piyasanın şirketlerin farklı sosyal risklerini gerçekten fiyatlamadığı bilgisine yer veriliyor: “Yatırımcılar, bir şirketin çalışanlarına iyi davranıp davranmamasının veya sağlık problemlerine neden olan ürünler satıp satmamasının beklentileri için önemli olmadığını söylüyor. Ama bu durum şüpheli. Bu sosyal etkiler, bir şirketin uzun vadede sürdürülebilir büyüme oranı için önemli. Gelecekte yatırımcıların bu konulara daha fazla odaklanmaya başladığını görebiliriz.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Çevre dostu şirketler daha değerli

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamayı Telefonuza Ekleyin, İlk sizin haberiniz olsun

Giriş Yap

Bir Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin