featured

Birinci kere Yozgat’ta açılmıştı üretime başladı: Türkiye’nin dört bir yanına gönderilecek

Ülke genelinde hayvancılığın gelişimine katkı sunan Et ve Süt Kurumu, birinci süt işletme ünitesini Yozgat’ta hizmete açarken eser çeşitliliğini de artırmaya başladı.

Veteriner doktorların denetiminde kasaplık hayvan alım ve kesitlerini yaparak, hijyenik koşullarda kaliteli üretim için et kombinalarını faaliyete geçiren Et ve Süt Kurumu, Yozgat´ta kurduğu işletme tesisi ile de süt eserleri üretimine başladı. Yozgat genelinde süt üreticilerinden temin edilen sütler tesiste, tereyağı, kaşar, lor ve beyaz peynire dönüşüyor.

Günlük 90 ton süt sürece kapasiteli, 1500 metrekare kapalı alana sahip Et ve Süt Kurumu süt işletme tesisinde üretilen eserler başta Yozgat olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanında satışa sunulacak.

İklim bilgileri, hava durumu, çayır ve mera potansiyeli bakımından süt sığırcılığı için kıymetli bir potansiyele sahip olan Yozgat’ta üretilen eserlerin markalaşması da hedefleniyor. Ayrıyeten kurumun üreticilerden toplayacağı süt ile kentte süt sığırcılığının gelişmesine katkı sunulması bekleniyor.

Ülke genelinde birinci süt sürece tesisinin Yozgat’ta açıldığını ve üretime başlandığını söyleyen Et ve Süt Kurumu Genel Müdürü Mustafa Kayhan, “Et ve Süt Kurumu Kombinamızın, genel müdürlüğümüzün birinci süt sürece tesisi yatırımı yeni bitti. Şu an 3-4 eserde üretime başlandı. Kaşar, lor ve beyaz peynir ayrıyeten tereyağı üretimimiz de başladı…

Yozgat süt sığırcılığında kıymetli bir potansiyele sahip. Bakanlığımızın, kırsal kalkınma yatırımlarından, IPARD programlarından kıymetli ölçüde çiftlik yatırımına girdi ve şu anda üretim yapıyor. Yaklaşık 10 tane onaylı çiftliğimiz var, 7 adedinin de onay süreci devam ediyor. Yüklü simental çiftlikleri ve süt kalitesi çok güzel. Yozgat’ın da kıymetli bir hayvancılık potansiyelinin olduğunu biliyorduk ve yerinde de gördük. Burada dalın değerli aktörlerinden çiftçilerimizi, işletmelerimizi gezdik…

Biz Yozgat’ta bu mevcut olan tesisi, ful kapasite nasıl çalıştırırız, Yozgat’a mahsus bir eseri Türkiye genelinde nasıl marka yapabiliriz ona çalışıyoruz. Münasebetiyle arkadaşlarımızın çok önemli emekleri var, yetiştiricilerimizin de çok önemli uğraşları var. Bir ortaya gelip sinerji ortamında bir marka eseri çıkarmayı düşünüyoruz. Bu eser hem bizim süt eserlerinde lokomotif eserimiz olacak hem de lokal bir lezzet olarak Türkiye’nin her alanında sofralara gidecek istikamette çalışıyoruz” dedi.

Süt sürece tesisinde günlük 90 ton eser sürece kapasitesi olduğunu da belirten Kayhan, “Tesisimizde şu anda 30 ton üretim yapılıyor. Lakin 90 tona kadar işleyebiliyoruz. Çok kontaklı çiftliklerimiz var. Yozgat yatırıma giren süt işletmeleri için inançlı bir liman. Biz her vakit sütlerini almaya hazır olacağız…

Doğal güzel bir fiyat ve kalite aslıyla. bir de prim modeliyle, mevcut ulusal süt kurulunun referans fiyatı ve içerisindeki yağ ve protein oranına nazaran de ek bir prim vermek suretiyle daha âlâ bir fiyatlandırma yapacağız. Tesiste 4 eser ve bir de yöresel eser için çalışıyoruz. Şu an için bunlar kâfi ancak muhtaçlık olursa eser yelpazesini daha da genişletebiliriz” halinde konuştu.

Birinci kere Yozgat’ta açılmıştı, üretime başladı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Birinci kere Yozgat’ta açılmıştı üretime başladı: Türkiye’nin dört bir yanına gönderilecek

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamayı Telefonuza Ekleyin, İlk sizin haberiniz olsun

Giriş Yap

Bir Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin