Alparslan Türkeş: Hayatı ve Mirası

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çocukluğu ve Eğitimi

Çocukluğu ve Eğitimi

Alparslan Türkeş, 25 Kasım 1917’de Lefkoşa’da doğdu. İlkokul ve rüştiye yıllarında Türklük ve Türkçülük şuuruyla yetişti. 1933 yılında İstanbul’a taşındı ve Kuleli Askeri Lisesi’ne kayıt oldu. 1938’de teğmen olarak mezun oldu ve Harp Akademisi’nde eğitimine devam etti.

Askeri Kariyeri

Askeri Kariyeri

Türkeş, çeşitli görevlerde bulundu ve eğitim aldıktan sonra ABD’de NATO Türk Temsil Heyeti üyeliği yaptı. Kurmay albaylığa yükselen Türkeş, yurt dışında ve Türkiye’de çeşitli görevler üstlendi.

Alparslan Türkeş: Hayatı ve Mirası

Siyasi Hayatı

Siyasi Hayatı

1960’lı yıllarda siyasete atılan Türkeş, 1965’te CKMP’ye katılarak Genel Başkanlığa seçildi. Daha sonra Milliyetçi Hareket Partisi’ni kurdu ve çeşitli hükümetlerde Başbakan Yardımcılığı yaptı.

Fikirleri ve Mirası

Fikirleri ve Mirası

Alparslan Türkeş, Türk milliyetçiliğini ve Türklük bilincini yaymak için gençliğe önem vermiş, “Dokuz Işık” etrafında gençleri örgütlemiştir. Türkeş’in vefatının ardından Türk milliyetçiliği ve Türkçülük düşüncesi partisi olan MHP’nin temel taşlarından biri olmuştur.

Vefatı ve Anma

Vefatı ve Anma

Alparslan Türkeş, 4 Nisan 1997’de geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi. Türkeş için düzenlenen cenaze törenine binlerce kişi katıldı. Türkeş’in naaşı, Beşevler’deki anıt mezara defnedildi ve Türkistan’dan getirilen topraklarla anıldı.

Alparslan Türkeş: Hayatı ve Mirası

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

BirHaber - Haber - Haberler - Son Dakika Haberler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!