featured

3600 ek gösterge son durum: Maaşlar ne kadar olacak, ikramiye meblağı aşikâr oldu, hesaba ne vakit yatacak, 3600 ek gösterge şimdiki liste

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı, 5,3 milyon memur ve memur emeklisini kapsayan 3600 ek gösterge düzenlemesinin ayrıntıları ile emekli aylığı ve ikramiyelerinde oluşturacağı farklara ait tabloyu yayımladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya nazaran düzenleme, kamu vazifelilerinin çalışma sistemindeki problemlerin giderilmesi ve adalet hissinin pekiştirilmesi gayesiyle hazır hale getirildi.

Kelam konusu düzenleme, 5,3 milyon memur ve memur emeklisini kapsayacak biçimde planlandı.

Düzenlemeyle ek gösterge sistemi, memurların takım unvanı/derecesi, hizmet sınıfı, misyonun ehemmiyeti, sorumluluk seviyesi, hiyerarşik pozisyonu ve eğitim durumu temel alınarak hazırlanacak.

Ek gösterge, 2008 öncesi misyona başlayan memurların emekli ikramiyesi ile emekli aylıklarını, 2008 sonrası vazifeye başlayanların ise yalnızca emekli ikramiyelerini asıllı olarak etkilemiş olacak.

TÜM MEMURLARIN EK GÖSTERGELERİNE 600 PUAN

Birinci derece memur olmak kaydıyla tüm öğretmenlerin, iki yıl ve üzeri yükseköğrenim mezunu polislerin, alan sınırlaması olmaksızın dört yıllık yükseköğrenim mezunu sıhhat çalışanları ile din vazifelilerinin ek göstergeleri 3600’e yükseltilecek.

Bu meslek kümelerinin yanı sıra avukat, vilayet müdürü, ilçe müftüsü, bekçi, uzman erbaş/jandarma, matematikçi, istatistikçi üzere 3000 ek göstergeli tüm kamu vazifelilerinin ve yüksek yargıdaki müdürlerin ek göstergeleri de 3600’e yükseltileceği belirtildi.

Daha evvel ek göstergeden yararlanmayan yardımcı hizmetler sınıfı da ek göstergeden faydalandırılarak tüm memurlara ek 600 puan eklenecek.

Kamudaki işlevsel hiyerarşinin bozulmamasını temin etmek gayesiyle genel müdür yardımcılarının ek göstergeleri 3600’den 4400’e, vilayet müdür yardımcısı, şube müdürü ve ilçe müdürü üzere yöneticilerinin ek göstergeleri de 2200’den 3000’e çıkartılacak.

Kamu bürokrasisindeki hiyerarşi ve adalet gözetilerek ek gösterge sisteminde yeni bir periyot başlayacak ve kamu vazifelilerinin emekli aylıkları ile ikramiyeleri temelli bir formda artmış olacak.

EMEKLİ İKRAMİYELERİNDEKİ ARTIŞ 50 BİN LİRA

Ek göstergesi 3600’e çıkan ve 30 yıllık hizmeti olan bir memurun emekli aylığı bin 234- bin 391 lira, emekli ikramiyesi ise 44 bin 500-50 bin 150 lira ortasında artacak.

Birinci derece ve 3000 ek göstergeli öğretmenin, sıhhat çalışanının ve din görevlisinin emekli aylığı 5 bin 627 liradan 6 bin 861 liraya, emekli ikramiyesi ise 202 bin 909 liradan 247 bin 408 liraya yükselecek. Böylelikle kelam konusu kamu vazifelilerinin emekli aylıkları ile ikramiyeleri yüzde 22 artacak.

Polisler de yüzde 22’lik artıştan yararlanacak ve emekli aylıkları 5 bin 727 liradan 6 bin 961 liraya, emekli ikramiyeleri ise 202 bin 909 liradan 247 bin 408 liraya ulaşacak.

2200 ek göstergeli, dört yıllık yükseköğrenim mezunu hemşire ve din vazifelileri ise yüzde 25 artışla emekli aylıklarında bin 391 lira, emekli ikramiyelerinde 50 bin 150 lira ek ödeme alacak.

Ek gösterge artışlarına bağlı olarak emekli aylıklarında oluşan artışlar, emekli devlet memurlarının aylıklarına da yansıyacak.

Ek gösterge artışına bağlı olarak yükselecek emekli aylığı ve emekli ikramiyesi fiyatları, yürürlükteki katsayılara nazaran hesaplandı. Emekli aylığı ve ikramiyeleri, gelecek ay ve 2023’ün ocak ayında memur maaşlarına yapılacak artırımla daha da artacak.

Meslek kümelerinin ek gösterge artışına yönelik düzenlemeler 1994’ten bu yana hudutlu kalmıştı.

Öğretmen, polis, sıhhat çalışanı ve din vazifelilerinin ek göstergelerinin 3000’den 3600’e yükseltilmesi kelamı verilmesine rağmen düzenlemenin kapsamı tüm memurları içerecek biçimde genişletildi.

Bakanlık, birinci derece ve 30 yıl hizmeti olan devlet memurlarını temel alarak ek gösterge artışının kimi unvanların emekli aylık ve ikramiyelerine tesirine ait tablo da hazırladı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
3600 ek gösterge son durum: Maaşlar ne kadar olacak, ikramiye meblağı aşikâr oldu, hesaba ne vakit yatacak, 3600 ek gösterge şimdiki liste

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamayı Telefonuza Ekleyin, İlk sizin haberiniz olsun

Giriş Yap

Bir Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin